otwór

Dokładnie. U mnie jest coś koło 4-5.  Musisz wiercić głębiej, nie ma wyjścia. Półtora metra to zdaje się jest absolutne minimum, jakie musisz utrzymać nad pompą lub smokiem, a przecież pod tym też musi być trochę miejsca, a w przypadku pompy zanurzanej dojdzie jeszcze jej długość…Opisz warstwy. Ja mam aktualnie już drugi odwiert, pierwszy przerwany na 15m(ił) teraz drugi na 20 i sucho . Czarodziej zapewniał, że tu i tylko tu jest woda. Oby tak było Zabrakło Ci jednego narzędzia do kompletu z tymi świdrami. Takiego specjalnego cyngwajsa do wiercenia/wybierania błota. Nie jestem specjalistą i nie wiem, jak się toto nazywa, ale używali tego moi studniarze, wyglądało po prostu jak rura z pogiętą klapą u dołu. No jak nie potrzebowałeś jak potrzebowałeś? Pisałeś, że dalej nie mogliście już wiercić, ponieważ nic się nie wyciągało. W warstwie wodonośnej świder nic nie wyciągnie, potrzebna jest szlamówka właśnie. Rury osłonowe powinny być stalowe a urobek spod wody wybiera się tzw. szlamówką czyli łyżką wiertniczą (rura z gumową klapką opuszczana na linie). A jeżeli chodzi o głębokość to wierć do bólu - dosłownie  Współczuje bo jednak wiercenie maszynowe to inna bajka. A jeśli źle zrozumiałem, jeśli dalej nie dało się wiercić z innych przyczyn, to trzeba walczyć z tą przyczyną, bo wiercić dalej po prostu trzeba, półtora metra wody to o wiele za mało. Studniarze radzą sobie i z kamieniami w odwiercie, wszystko sprowadza się do kwestii użycia odpowiedniego narzędzia do danego zadania.do godziny pompowania powinna być czysta, potem przy kolejnych załączeniach pompy znów na początku może być mało klarowna. Po kilkunastu załączeniach powinno być OK

13 maja 2017 admin

wynik

znalazlem na komputerze jeszcze jeden raport z badania grzania domu wlasnie jednym splitem umieszczonym centralnie. Konkluzja byla taka ze ma duze szanse na powowdzenie w domu o malym zapotrzebowaniu na energieZużycie prądu jest małe.

Piątek 22.00 (07.10) wskazanie licznika 89,8 kWh, piątek 22.00 (14.10) wskazanie licznika 134,9 kWh.

Zużycie: 45,1 kWh.Z moich ośmioletnich doświadczeń w grzaniu klimą;

Ustaw 24* zamiast 22 a będziesz miał i dłuższą pracę i cieplej. I oczywiście istotnie wyższe zużycie prądu,

Wyłącz funkcję auto i ustaw niskie obroty wentylatora. Jak nie osiągniesz założonej temperatury zwiększ na wyższe.

Cały tydzień załączony na auto jeśli chodzi o obroty, bez funkcji “I feel”.

Jak wychodzimy do pracy pikam na 21C, jak wracamy 21,5 lub 22 C.

7 dni x 24 h = 168 h

45,1 kWh : 168 = 0,27 kW na godzinę.

W tym 98 godzin taniego prądu i 70 godzin drogiego

Czyli 8,2 zł. + 12,8 = ok. 21 zł. na tydzień Czyli kanałówka z rozprowadzeniem.

Zadziwiające jest dla mnie to, klimatyzacja ursynów że jeden grzeje centralnie (punktowo) i jest prawie zadowolony a inny będzie się doktoryzował gdzie robić nawiewy. Podłogi, ściany czy sufity.

Kanałówką da się grzać.

To MATEMATYCZNE obliczona średnia.

Rzeczywiście pewnie nieco niższa z uwagi na obniżenie temp. w drogiej taryfie.

Minus na razie jest taki, że działa on/off, tak jak opisałem to wcześniej. Podczas “on” obroty i moc modulują, ale po kilkudziesięciu minutach i tak się wyłącza.

To działanie on/off ma tą konsekwencję, że pokoje są słabo ogrzewane. Po prostu przy obecnych temp. klima działa krótko i powietrze nie ma czasu, by się “rozprowadziło” po całym domu.

Podobnie to wyglądało latem (o czym pisałem), krótkie działanie słabe efekty w sypialniach, długie (kilka godzin non-stop) efekt są mocno odczuwalne.

Można zatem przyjąć, że Gree działa efektywnie na ok. 70 m2. Jak będzie chłodniej i będzie działał dłużej, spokojnie ogrzeje ok. 100 m2.

I są to raczej ograniczenia związane se spiltem jako takim, a nie mocą urządzenia.

Gdyby jakoś podzielić strugę spokojnie ogrzał by cały mój dom (24 cm. styro 0,032 na ścianach, 40 cm. granulatu wełny na stropie, 15 cm. styro 0,031 w podłodze, 15 cm. styro 0,038 na ścianie fund., pierwsza warstwa pustaka zasypana perlitem, WM z Jan - Gaz, okna 3 szyby standardowy montaż).

Odpaliłem w jednym pokoju piec, ale dzięki działaniu klimy jest ledwie letni.

13 maja 2017 admin

poziom

Ciągle nie daje mi spokoju bardzo wysoki poziom wód na mojej działce - to największy problem mojej działki wiosną i zimą mam tam małe bagienko  No ja o czyms takim mniej wiecej pisalem. Do kosztu studni musisz jescze dodac pare rzeczy:

- uszczelki na rure studzienna i wodociagowaja u siebie dowiercilem się do głębokości 15m własnej roboty świdrem ale od początku

na głębokość ok. 8 metrów wierciłem świdrem średnicy ok 60mm jak zaczęło się obsypywać wsunełem 8 metrów rury 50mm dokładnie takiej jak do odkurzacza centralnego czyli sklejaną co jakiś odcinek.

Po wsunięciu rury póżniej to wiercenie już drugim świdrem takiej średnicy żeby wszedł w srodek rury.Po każdym 15cm wykopu wciskałem rurę głębiej i głębiej aż do głeb. 15 m.

Tak robił sąsiad i na początku sceptycznie podchodziłem o tego jak z rury 50mm mogę pobierać wodę przecież jej zabraknie , jednak nic mylnego wody od groma.

oczywiście wczśsniej czyszczenie i wyciąganie brudnej wody z piaskiem czasem tak gęstej ze pompa siadała ale teraz woda czyściutka.

7,5 metra wydaje mi się mało jak na studnie wierconą.

- wywiercenie otworów, otwornice na takie duże średnice srednice sa jakies idiotycznie drogie

- kruszywo. Jesli woda jest wysoko, to taka studzienka moze byc do gory wypychana. Trzeba by tu sprwadzic zalecenia producenta, jakkolwiek na pewno, trzeba studnie obsypac i zagescic odpowiednio. Ja mam podobna studzienke, ma 3 lub 4 wystajace ozebrowania szerkosci ok10cm, i wedlug producenta zabezpieczac przed wyplyunieciem jej nie trzeba jesli sie odpowiednio grunt dookola zagesci. Zasypalem to piachem jakis 1m dookola i zagescilem mechanicznie, i poki co nic nie wyplynelo, a woda okresami tez byla pewnie na 0.5m.

Jak pisalem, jest suchutko w srodku. Ani kropli wody. Dodatkowo w studzience umiescilem maly hydrofor i zawory do nawodnienia ogrodka.

podliczyłem że studnia z kręgów bedzie mnie kosztować : 2x krąg 1000/500 - 145 zł = 300 , 1krąg 1000/250 - 115 zł pokrywa 110 zł , właz żeliwny - 250 zł do tego transport za który liczą sobie u mnie ok 250 zł do tego uszczelki i mazidło daje to ok - 1000zł !więc może taniej i pewniej będzie kupić taką studzienkę do pompy głębinowej :

13 maja 2017 admin

sprzęt

Przyznam się, że czekam na wszelkie info co do użytkowania i jak spisze się gree podczas niższych temperatur.

Tak sobie myślę, że byłby to super sprzęt do ogrzewania dobrze ocieplonego domku szkieletowego takiego na zgłoszenie, max 35m2 parter i drugie tyle poddasze. Tylko jak rozwiązać grzanie poddasza? Instalować drugą gree?”Mój” instalator montował już Gree U Crown na dwóch jednostkach wewnętrznych (tak przynajmniej twierdził).No cóż, tak czytając ten dyskurs, to wydaje mi się, że “papier wszystko przyjmie” i nic nie zastąpi praktyki.

Gree U Crown na etykiecie podaje SCOP, wskazałem go w pierwszym poście.

Nie znam wydajności przy niższych temp., nie znalazłem takich danych.

A skoro o doświadczeniu, to poranne spisanie licznika wskazało zużycie 17,5 kWh (było 89,8 jest 107,3 kWh).

Jest to zużycie - przypominam - od piątku od 22.00 do poniedziałku do 06.00.

Jak łatwo policzyć przez 56 godzin chińczyk zjadał 0,31 kW na godzinę.

Płyną z tego IMO dwa wnioski:

1. caluśki weekend to koszt ok. 5,5 zł. (56 godzin)

2. w październiku, patrząc ile jest weekendów i dni roboczych klimatyzacja do domu , przy założeniu że temp. zewn. będą zbliżone (ma być chłodniej, ale i cieplej wg prognoz), całkowity koszt pracy urządzenia to 110 zł. (przy założeniu, że klima działa ciągle, cena taniego prądu ok. 0,31 zł., cena drogiego 0,68 zł.)

Ten koszt studzi moje zapędy racjonalizatorskie. Nie wiem czy warto bawić się w timer i pogonić chińczyka w okienku dziennym, czy zostawić tak jak jest. Przynajmniej w obecnych temperaturach.

Można dać jedną na dół, drugą na górę. Właśnie zapomniałem o tym napisać. Czy jest serio możliwość podpięcia dwóch jednostek zewnętrznych? To byłoby idealne rozwiązanie w takim przypadku.LG Multi MU3M19 + jednostki wew. Standard, Deluxe i Artcool

Gree GWHD24NK3KO + jednostki wew. Viola Perfeci i U-Crown

Mitsubishi MXZ + wszystkie jednostki wewnętrzne

Itd…Mnie najbardziej interesują takie, które dobrze i tanio grzeją do jak najniższych temp. na zewnątrz. Mieszkam tam gdzie białe niedźwiedzie ganiają się z żubrami.

Do wyboru, do koloru, różne moce, różne funkcje, różne ceny.

Może wypowie się któryś z instalatorów montujących te urządzenia? A ja, jeśli można chciałbym wiedzieć jakie modele (również innych firm) o podobnych lub identycznych parametrach grzewczych można podpiąć kilka jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej.

Na parterze jedno pomieszczenie ok. 35m2, na poddaszu dwa pokoje po około 17m2 każdy.

Trzeba zadbać o odpływ skroplin, przy chłodzeniu jednostki wewnętrzne wypuszczają sporo kondensatu.

A i jeszcze jedno spostrzeżenie: jednostka zewnętrzna nie jest głośna. Praktycznie z kilku metrów jej nie słychać, a w domu wcale.

Przynajmniej przy obecnych temp., zobaczymy jak pojawią sie minusy.Nie ma sensu dopłacać do pracy klimatyzatora w skrajnych temperaturach (przewymiarowanie mocy), które występują sporadycznie.

Każda z powyższych jednostek do -25 st będzie pracować prawidłowo.

Poniżej tych temperatur lepiej zabezpieczyć się kablem grzewczym. Tu nie chodzi o przewymiarowanie mocy tylko dostosowanie jednostki (chłodnicze i automatyki) do pracy na grzaniu w tak niskich temp. i do tego grzania ekonomicznego.

Co to znaczy prawidłowa praca? Że można sobie włączyć?

Czy którykolwiek z wymienionych producentów podaje tabele mocy do -25 stopni?

I co znaczy tanio i dobrze - tanio kupić i dobrze grzać? Czy tanio kupić i tanio grzać? Czy tanio grzać i dobrze kupić?

” z garażem” ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by  - 4,7kW +1kW cwu.

13 maja 2017 admin

tajniki

jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca. Jestescie typowym przykladem domu jednorodzinnego gdzie mozna w ramach wentylacji zalozyc rowniez schladzanie czyli tzw. klimatyzacje ogrzewanie nadmuchowe, omowimy rowniez rozne obrobki cieplne swiezego powietrza, jego ilosci niezbedne i zadane w/g swojego widzi mi sie, rozne sterowania od prostego po pelna automatyke, halas i oczywiscie kuchnie z pozal sie Boze plaskimi “okapami” i wentylatorkami, musze jeszcze wyjasnic dlaczego zakonczenie komina wentylacyjnego nie moze byc nakryte betonowa czapa, czy w kominie jest podcisnienie czy cisnienie, na czym polega ta grawitacja. Okreslenia naplyw grawitacyjny jest przenosnia, i chyba najwazniejsze rekuparatory ostatnio tak modne lacznie z ich oplacalnoscia.Starczy tego do wiosny. tą chałupę budował mój pradziadek tyle ze wtedy wm jeszcze nie było, dopiero ja wpadłem by dziury w ścianach zatkać i zrobić wm, zabierałem się do tego przez 2 lata, tyle mi zeszło nad gryzieniem tematu, doszkalaniu się z fizyki, główkowaniu, analizowaniu, czytaniu reklamówek najróżniejszych producentów i wyciągania wniosków by powziąć decyzje o zakupie sprzętu, może i długo, kto inny może krócej ale robiłem to z zainteresowania i nie poganiając się, dając sobie czas by to czego się dowiedziałem poukładać w głowie piszac kiedy wybudowalem dom chcialem zwrocic twoja uwage ze jestem juz starym zgredem, jezeli ty swoj rowniez wybudowales to gratuluje wieku i zycze nastepnych 130 lat zycia.przegrales komin blaszany zrolem kiedys sobie do kuchni i dwa lata temu bratu kiedy sie u mnie wyjatkowo sprawdzil. Gdybym ropoczal dyskusje o audi v8 90 do 94 rok o poj 4200 i mocy 280 km to zaczalbym od tego ze nikomu nie polecam tego samochodu poniewaz na nasze warunki jest to “wynalazek” ale tym jazdze na codzien i powiem ci, aby tym jezdzic przelozylem silnik od S8 98 rok z zeliwnymi cylindrami, ktory zuzywa olej w normie ok. 300G na 1000 km a tamten z cylindrami Al bral nawet 5l na 1000 km. Aby zrobic taka przekladke trzeba bylo multum przerobek, gybym rzpoczal ten temat ciagnalbym go przez kilka miesiecy a przeciez jest to najprawdopodobniej jedna z dwu przekladek w Polsce albo jedyna tak daleko idaca. Nikomu jednak tego bym nie zrobil nawet za dobra zaplate ale jak bedziez zainteresowany to chetnie opublikuje swoje doswiadczenia i porady. Autem jezdze codziennie 0d 50 d0 500 km, rocznie tym autem ok. 35 tys km, po prostu mam pojecie o podstawach fizyki i wiem czego nie wiem a wowczas szukam teori u tych ktorzy znaja temat gleboko a majac solidne srednie podstawy wiele potrafie zrozumiec i zastosowac w praktyce bo to tez jest moja mocna strona. Do tematu wlasciwego wroce pozniej i zaiteresowanym obiecuje ze juz nie dam sie sprowokowac do dygresji.

15 stycznia 2017 admin

wymiana

Ja u siebie planuję wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Na razie mam zrobiony stan “zero”, od wiosny jadę z murami… I teraz pytane: czy potrzebuję jakieś piony grawitacyjne w domu? Z oczywistych względów nie powinno ich być, ale czy ze strony kominiarza nie będzi chryji? W kotłowni planuję piec kondensacyjny z rurą powietrzno-spalinową. W salonie kominek z doprowadzeniem powietrza szczelną rurą pod podłogą. W kuchni wyciąg znad okapu (wiatraczek z żaluzją przeciwzwrotną).Problemem sa rozne “mixy” tradycji z nowoczesnoscia. Zasada podstawowowa jest taka, ze jakiekolwiek kominy obnizaja sprawnosc wentylacji mechanicznej.

Trzeba zrezygnowac ze starych nawykow.kominek to zostaw sobie na deser jak kuminiarz pójdzie na piwo za twoja kase, wtedy dopiero go stawiaj, w zależności od której strony umie czytać może nic nie powiedzieć albo się czepić i pchać w zaparte, wiem bo przerabiałem ten temat i dopiero oficjalne pismo do “wyższego urzędu kominiarskiego” wyprostowało kolesia, jesli chcesz tego uniknąć to zrób jak mówieKomin wentylacji grawitacyjnej zgodnie z przepisami nie moze miec mniejszego przekroju niz 180 cm2 a wymiary prostokatne wynikaja z wymiarow cegly przy ich murowaniu, ceramiczne okragle sa w sprzedazy i maja wymiar zgodny z przepisami, metalowe maja najmniejsze opory przeplywu i sa “najwydajniejsze” i najtansze i taki jest tego sens.Nie podjalem tematu aby dyskutowac o rzeczach oczywistych. Sa rozne rodzaje wentylacji: calkowicie grawitacyjna,nawiew mechaniczny - wywiew grawitacyjny, wywiew mechaniczny - nawiew grawitacyjny i calkowicie mechaniczna. polubilem cie ale nie podejmuje twojego sposobu wymiany pogladow, jest zbyt emocjonalny i nie moze prowadzic do konkluzji, wlasnie dlatego miales klopoty z panem kominiarzem. Morhot i to jest to. Przepis kategorycznie zabrania stosowania mechanicznej wentylacji wywiewnej w pomieszczeniach w ktorych znajduja sie urzadzenia grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniam spalin. Pieca, ktory stosujesz to nie dotyczy ale kominka tak. Wiem powiesz o osbnym doprowadzeniu powietrza do kominka itp. Chodzi o to aby wywiew mechaniczny o wiele silniejszy od grawitacji nie zawracal spalin do pomieszczenia. Wlasnie w domach z kominkami ja osobiscie doradzam nawiew mechaniczny a wywiew grawitacyjny. polecam kalendarz kominiarski na 2011 rok i na odwrocie macie odpowiedzi na wasze watpliwosci, dostaniecie go u kazdego kominiarza . jezeli jestes zainteresowany to sluze doswiadczeniem w sprawie okapow i wiatraczkow w kuchni i rowniez w sprawie calej twojej wentylacji. Nie uwazam sie za eksperta ale mam duze doswiadczenie w wentylacji ogolnie ujmujac od pomyslu do przemyslu.

moja chałupa juz ponad 100 stoi i nawet się nie przewraca

pytanie techniczne 1 mam takie: wymieniasz okna na nowe szczelne z mikrowentylacja, drzwi i montujesz wentylatory wyciągowe w kuchni, sraczyku i łazience, co wg ciebie jest niewłasciwe  Warszawa klimatyzacja bo to jest własnie wentylacja mechaniczna wyciągowa,

pytanie techniczne 2: masz szczelniutki śliczniutki domek, dlaczego twierdzisz ze średnice kanałów które podałeś do went grawitacyjnej są prawidłowe i z czego to wynika ?

Osobiscie wywalilem z projektu wszelkie elementy went. grawitacyjnej, nie mam zadnego komina, tylko czerpnie i wyrzutnie w szczytach budynku.

Dom zrobil sie bardziej przestrzenny, nie jest poszatkowany kominami… a na poddaszu rewelacja mam prawie 100 m2 lotniska..

Podobno w kotłowni i w salonie mogą wymagać wentylacji grawitacyjnej…

15 stycznia 2017 admin

analiza

Poprawna wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna musi powodowac przeplyw swiezego powietrza od miejsc “najczystszych” do miejscpozwolenie nawijam dalej, wprowadziles swojski klimat ale prosze nie udzielaj autorytatywnych rad innym bo moga okazac sie niewlasciwe. Dzisiaj planowalem podjac temac ilosci potrzebnego swiezego powietrza do wentylacji domu jednorodzinnego ale tak kategorycznie nakazales “zatkac” kominy wentylacyjne mk64,iz zaniepokoilem sie powaznie ze to zrobi i postanowilem podjac wlasnie ten temat. Przyjmuje ,ze wszyscy ktorzy sie wypowiedzieli zgadzaja sie co do kierunku przeplywu powietrza i co do tego ,ze wprowadzenie szczelnych okien oprocz wszystkich zalet ma te wade , ze zatrzymalo doplyw swiezego powietrza, ale nikt nie stwierdzil, ze prawiedlowo wykonane koniny wentylacji grawitacyjnej sa niewystarczajace do skutecznego wentylowania domu. Pozwole sobie stwierdzic, ze kominy wentylacyjne o srednicy nie mniejszej niz 150 mm nawet murowane z cegly 14 na 14 cm lub 14 na 21 cm a tym bardziej ceramiczne, najlepsze i najtansze blaszane gladkie sa niezbedna skladowa wentylacji mechanicznej. Analizujac przepisy mozna sie pokusic o stwierdzenie, ze w wiekszosci domow jednorodzinnych nie wolno stosowac wywiewnej wentylacji mechanicznej. Dzisiaj na tyle, chetnie poczytam jakies sprzeciwy. Nastepnym razem wroce do ilosci powietrza, a pozniej do wielu innych aspektow tej wentylacji, oczywiscie jak bedzie zainteresowanie tematem. Czesc mlody kangaxx, ja swoj dom wybudowalem 30 lat temu.

“najbrudniejszych”, czyli kominow wywiewnych, ktore w domach jedniorodzinnych umiejscowione sa w kuchniach, lazienkach i wc. Miejscami “najczystszymi” sa sciany sypialn i pokoju dziennego polozone najdalej od drzwi.Wlasnie przez szczeliny w oknach do niedawna naplywalo do domu swieze powietrze, czesciowo ogrzewane przez usytuowane pod oknami grzejniki. od niedawna kiedy pojawily sie na naszym rynku oka plastikowe, czyniace z naszch domow szczelne ” puszki” skonczyla sie wentylacja grawitacyjna i ciagnacy od okien chlod. Mmnie rowniez spotkalo to samo po wymianie okien kilkanascie lat temu. Problemem stala sie wilgoc i niezbyt przyjemne zapachy. Rreszty dopelnily przyzwyczajenia dawnych fachowcow, ktorzy wyloty kominow wentylacyjnych wyprowadzali z boku komina i robia to jeszcze do dzisiaj. Nie wiem tylko dlaczego tak samo nie robia wylotu komina dymowego, skoro uwazaja, ze boczny wylot jest poprawny. Przez to wprowadzenie chce abysmy wspolnie nauczyli sie budowac poprawna wentylacje mechaniczna w domach jednorodzinnych, uzyc wlasciwych urzadzen i materialow, oczywiscie poznajac ich wady i zalety. Jezeli kilka osob wykaze zaiteresowanie rozpoczetym tematem pozwolicie, ze poprowadze go dalej. uwazam, ze moje doswiadczenie pozwoli wielu uniknac wielu przykrych doswiadczen i niepotrzebnych wydatkow “wentylacyjnych”.Jestem zainteresowany tym tematem. Co prawda w projekcie mam went. grawitacyjną i mam zbudowane kominy, ale jeśli niedużym nakładem finansowym mógłbym założyć went. mech, (mam mieć strop drewniany), to chętnie poczytam porad fachowca…

15 stycznia 2017 admin

instalacje

Co polecacie z elektro sprężyn? W temacie pojawił się Mini Cobra oraz Cobra 22. Maszyny trochę innego kalibru, chodzi o elektro sprężynę do domków, sprężyna aby miała min. 7m.Mniejsza niż 32 nie, ale próbowałem w domu i powiem szczerze ,że na krótkim odcinku był problemy z wyjęciem. Ostatnio miałem długość ok 10 m, rura 32 w tym kolanka 45 i 90 stopni. Nie chciałem wkładać węża od karchera bo obawiałem się ,że zaklinuje się. Temu wolę tą mini cobrą.chce zrobić u siebie w domu zbiornik na deszczówkę i pózniej ją wykorzystac do spłukiwania toalety oraz do podlewania ogordu.  ok 30-40 tyś w zależności od pojemności zbiornika, system kompatybilny z wszystkimi urządzeniami w domu osobne zasilanie pomp np panelami… wszystko do wyceny indywidualnej  ale w zbiorniku macie filtry mam nadzieję, iż w razie awarii sieci wodociągowej wodę można do kąpania przeznaczyć bez możliwości picia ? ja nikogo nawet nie staram się zainteresować tym bo znam mentalność Polaka inwestora …. “dziurawy dach ale plazma na suficie” i gigantyczne rachunki za prąd wodę i gaz. Na zachodzie od Polski na pierwszym miejscu jest pytanie “ile można zaoszczędzić na eksploatacji budynku”, w Polsce ile można zaoszczędzić na budowie … więc jak łatwo się domyśleć różnica w myśleniu jest dość duża lub picia po jej uzdatnieniu ;-) filtry raczej nie są z tesco czy biedronki wzięte … zużycie 10m3 wody miesięcznie z czego do picia zużywasz 150-200 litrówMam takie pytanko , jaki musiałbym mieć zbiornik na taką deszczówkę oraz czy jest to opłacalne , powierzchnia dachu to ok 150m2.Z jakimi kosztami budowy takiego systemu muszę się liczyć czyli pompy zbiornik itp ?  No wlasnie tam myslelismy zeby zrobic betonowe do tego pompa i podlaczyc do wc tak ? Koszt jaki Pan podal “zwalil mnie z nog”.Dodam ze dzialke mam 8 arow wiec potrzebuje tyle co do Wc i podlewa ia malej dzialeczki ;) .Sorki ze bez polskich znakow ale pisze z komorki jutro poprawie. Nie buduje domu za nie wiadomo jaka sume i nie potrzebuje do tego jakiejs super instalacji chce splukiwac woda toalety oraz podlewac ogrod nic wiecej nie potrzebuje.Powiem panu wprost nie stac mnie na taka instalacje za 30 40 tys ,takie pieniazki moge przeznaczyc na naprawde potrzebne mi rzeczy przyłacza wod kan Warszawa ale co by nie byloteż zastanawiam się nad zamówieniem jednego. Tyle, że u nas ta woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, który z każdym dniem coraz bardziej się rozrasta też zastanawiam się nad zamówieniem jednego. Tyle, że u nas ta woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, który z każdym dniem coraz bardziej się rozrasta

24 lipca 2016 admin

nastawa

bufor wykonałeś sam z tego co pamiętam. Wiesz może skąd załatwić taki zbiornik ?. Wielkość bufora ma znaczenie to prawda ale i zużycie także. Moja rodzina na razie liczy dwie osoby za pewne będzie się rozrastać więc z każdym nowym członkiem rodziny wstawię baniak :-). Tak poważnie to jak żadnego baniaka nie znajdę kupię gotowca 1000l. Może na dwie osoby na dobe starczy. Jak coś to w kolejnym etapie wstawię drugi własny baniak. Miejscem za bardzo ograniczony nie jestem bardziej wysokością w piwnicy mam 1.80 ale można kopać. A co ma ilość mieszkańców domu do bufora ciepła. Dom pobiera prawie tyle samo bez względu na ilość mieszkańców. Różne jest tylko zapotrzebowanie CWU. Ja testowałem 300l i 600l i ostatecznie pomiary wentylacji Warszawa zostałem przy 600l ze względu na większy wymiennik i szybszy odbiór ciepła z pompy. Dodatkowo 600l ma grzałki co ułatwia dezynfekcję. 300l wystarczał w zupełności ale zbyt długo pompa pracowała na CWU nie wykorzystując pełnej mocy. Latem nie jest to istotne ale zimą bardzo ważne. Moje bufory wszystkie są fabryczne. Ten 1000l mam nieco kombinowany ma dodatkową miedzianą wężownicę której na razie nie używam. Temperatura jaką z bólem uzyskuje zwykła pompa ciepła to max 55 stopni. Wyższe uzyskują tylko dwu obwodowe skomplikowane układy. U mnie standardowa temperatura na grzejnikach to 40 stopni a przy ostatnich mrozach do 45 stopni. Przypomnę tylko, że układ jest wspomagany klimatyzacją Daikin 7kW. pracującą jak cała reszta raczej tylko w taniej taryfie. Nie specjalnie widzę zmianę w temperaturze domu przy zmianie nastawy temperatury. Pamiętać należy, że wydajność pompy ciepła maleje wraz ze wzrostem temperatury pobieranej. Wyszło mi, że 40 i 45 mam w domu tak samo ciepło. w zasadzie mam zwykłe blaszane płytowce 022. Po jako takim ociepleniu domu wystarcza mi te max 45 stopni. Oczywiście przy - 10 temperatura mi spada ale jest to do przyjęcia. Podejrzewam że jeśli grzałbym non stop a nie tylko w taniej taryfie wystarczyła by nawet niższa temperatura w układzie. Wcześniej jak paliłem w miałowcu i przyjechałem późno z pracy też bywało zimno zanim wyczyściłem i zapaliłem w piecu. Teraz mam cieplej stabilniej za te same pieniądze i nie brudzę rąk. Mam osobny licznik do klimy grzewczej i PC wszystko notuję.

Mam jeszcze pytanie odnośnie kaloryferów. Masz zwykłe grzejniki tylko przewymiarowane? utrzymujesz na buforze 65C i masz z tego Co i CWU?

7 kwietnia 2016 admin

opozycja

trzeba powiedzieć, że w tamtym okresie ludzie, często bezpartyjni za przejaw odwagi i troski (wiem, teraz to brzmi śmiesznie) uważali zwracanie sie bezpośrednio do „pierwszego sekretarza” w jakiejś żywotnej bądź innej, ważnej dla obywateli sprawie, żeby np. pogonił leniwych, czy też skorumpowanych urzędników. Nie było przekonania jeszcze w narodzie, że „błąd pierworodny” jest w samym systemie.„Jak to mogło się stać, ze w resorcie, w którym jest tak szczegółowy dobór kadr, tak wysokie upartyjnienie etc. – mogło dojść do takiego zwyrodnienia kilku pracowników?

Po drugie, a to uważam za najważniejsze – czy możemy uważać uprowadzenie ks. Popiełuszki za akt CAŁKOWICIE izolowany? Niestety nie. Opinia publiczna nie zna wszystkich szczegółów każdego faktu, nadto nie ma zaufania do wersji oficjalnej /przynajmniej nie ma go część społeczeństwa/, wobec tego rozpatruje to porwanie jako dalszy ciąg Bydgoszczy, Nowej Huty, Bartoszcze, Przemyka etc. Sądzę, że gdybyśmy wtedy byli bardziej stanowczy – dziś byłoby łatwiej o poparcie społeczne. Zdaję sobie sprawę, ze wówczas, np. w okresie Bydgoszczy, nie było łatwo o stanowczość. W sprawie Przemyka sądzę, że popełniono błąd, zapewniając milicjantom bezkarność. Działało to demoralizująco na room escape Warszawa osobników w rodzaju Grzegorza Piotrowskiego.”

Pasent w powyższym fragmencie listu wylicza Kiszczakowi dramatyczne wydarzenia wynikające z dzialalnosci ówczesnej milicji i sb: prowokacja bydgoska (pobicie Rulewskiego), Nowa Huta (zabójstwo Włosika), zabójstwo Bartoszcze, zabójstwo Przemyka.

A dalej wnioskuje: „Sądzę, że gdybyśmy wtedy byli bardziej stanowczy – dziś byłoby łatwiej o poparcie społeczne.”

Wobec kogo stanowczypowołano szwadrony smierci, terroryzujące opozycjonistów- tak jak w kilku innych krajach na swiecie, nie byłoby problemu, szczególnie gdyby odbywało się to za przyzwoleniem „krajów demokratycznych”.

Niestety, zarządzający SW byli zbyt przyzwoici, wstrzemięźliwi, praworządni.

Nie poszli na całość, zwalczając opozycję.

Nie pogonili towarzystwa do roboty- jak Park, czy Czang Kai Szek.

To była stracona szansa….?

Jasno z kontekstu wynika, że wobec sprawców tych przestępstw czyli milicjantów i esbeków.

Konczy ten fragment tak:

„Działało to (brak owej stanowczości) demoralizująco na osobników w rodzaju Grzegorza Piotrowskiego.”

28 lutego 2016 admin

Poprzedni wpis