pozwolenie

problem jest w tym, że na szambo do 10 m3 nie trzeba mieć pozwolenia tylko jest na zgłoszenie, dodatkowo właśnie takie mam na planie i nie mogę tego zmienić - znaczy mogę ale musiałabym wszystkie projekty robić na nowo a to mi się nie opłaca. Poza tym mi nie ma kto tego szamba wybudować, więc muszę zamówić firmę która to wykona. Poza tym takie szambo dla dwóch osób mi wystarczy.a jaką pojemność ma szambiarka obsługująca Twój teren. Nie spotkałem się jeszcze z takimi dużymi. Więc pogotowie kanalizacyjne suma sumarum nie będzie miało znaczenia, czy masz 10m3 czy 30m3 (zakładając największa mi znaną szambiarkę 10m3), bo i tak co 10m3 bedzie trzeba ją opróżniać, lub jednorazowo zamawiać 3 szambiarki.Jakie to niestworzone rzeczy ludzie wypisuja na moj temat jak nie wiedza o co chodzi. W tym szambie jest juz sporo ale jeszcze nie pelno bo mamy 2 domy i w tym mieszkamy od czasu do czasu. No i co teraz? Latwo sprawdzic kto wyszedl na idiote bo probowal byc glupiomadry. Z litosci nie wymienie do nick’u.

Aha, a czy mógłbyś napisać ile mniej więcej Cię to kosztowało? Sam to robiłeś? Czy jacyś robotnicy? A co z próbą szczelności? Z tego co słyszałem to też spoko firma. Ale o ile pamiętam, oni mają firmowo wlot rury kanalizacyjnej zrobiony i kupując u nich szambo musisz mieć pewność, że się wpasujesz w ten wlot. Ja ze względu na brak możliwości głębokiego zakopania szamba brałem szambo bez “dedykowanego” wlotu i wykonałem przyłącze tam gdzie wyszła mi rura. Bo w to, że ktoś produkuje 30m3 ścieków co półtora roku to można między bajki włożyć. Z drugiej strony, jeśli jest faktycznie nieszczelne, to faceta który ma wielką działkę z wielkim domem chyba stać na to, aby zainwestować kilka tysięcy PLN w szczelny zbiornik i kilkaset PLN co kilka miesięcy na opróżnienie go ? Po co fundować sobie i sąsiadom taki chlew ? Dobrze, że mają wodę z wodociągu

21 grudnia 2017 admin

zbiornik

W najbliższym czasie planuję zakupić i zamontować szambo żelbetonowe o pojemności 10 m3. Czy możecie mi polecić jakieś konkretne firmy, które mają w swojej ofercie takie szamba i zajmują się także dowozem i montażem? szamb jak już kilkakrnotnie pisałem na forum szukaj w okolicach Radomia. Jest szansa, że wyjdzie Ci wszystko problem jest w tym, że na szambo do 10 m3 nie trzeba mieć pozwolenia tylko jest na zgłoszenie, dodatkowo właśnie takie mam na planie i nie mogę tego zmienić - znaczy mogę ale musiałabym wszystkie projekty robić na nowo a to mi się nie opłaca. Poza tym mi nie ma kto tego szamba wybudować, więc muszę zamówić firmę która to wykona. Poza tym takie szambo dla dwóch osób mi wystarczy.Wtedy gdy ja robilem szambo, gotowe o poj. 10m3 kosztowalo 3tys. Swoje 30m3 zrobilem na 1,5tys. Murowal moj ojciec i pomagal mu gosciu.

Proba szczelnosci? Polozona jest folia. Z czasem na pewno przegryza ja krety i inne takie stwory.

Z czasem tez uszczelnia sie samo (zamula).

Niektorzy twierdza ze to duze szambo. Mam wielka dziale, wielki dom, nie chce oprozniac co chwile jak moje sasiadziki.

Poza tym jeszcze nie musze.

Aha, a czy mógłbyś napisać ile mniej więcej Cię to kosztowało? Sam to robiłeś? Czy jacyś robotnicy? A co z próbą szczelności??taniej aniżeli kupowane wTwojej okolicy. Tylko ewentualnie musisz poczekać / zorganizować transport łączony kilku szamb w jedną okolicę.

21 grudnia 2017 admin

ocena

jeśli naprawdę jesteś na tym etapie taki kompletnie zielony, to lepiej nie kupuj jeszcze projektu, tylko przeczytaj parę wątków z tego forum, tak od deski do deski - “jaki projekt wybrać”, ” czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie”, “co byś zmienił, gdybyś budował jeszcze raz” itd.

Bogatszy o wiedzę zaoszczędzisz wiele razy więcej niż na promocji projektu czy nie potrafisz rzeczowo tak jak twoi przedmowcy odpowiedziec?! Zadalem konkretne pytanie, na ktore od kolegow otrzymalem odpowiedz i za to im wielkie dzieki, a powolalem sie na biuro, bo moze ktos mial z nim do czynienia. Ja planuję właśnie budowę drugiego domu i mimo jakiegoś tam doświadczenia, zapisałam kilka stron notatek, czytając powyższe tematy i dalej mam mnóstwo wątpliwości.  mam wybrane dwa gotowce, bez żadnej istotnej zmiany, jak stworzone na moją działkę pod każdym względem. Drobne zmiany w instalacjach (łazienka, kuchnia). Ale tu udrażnianie kanalizacji Warszawa nie chodzi o zmiany architektoniczne tylko o kwestie techniczne domu czyli izolacja,materiał na ściany zewnętrzne i wewnętrzne,wentylacja i system grzewczy a co za tym idzie kominy i kotłownia,okna itp.

Gotowce z biur projektowych są tylko “szkieletami” spełniającymi jedynie normy budowlane a nikogo z tych biur nie interesują rachunki za ogrzewanie jakie inwestor bedzie musiał ponosić,czy dom będzie szczelny czy okna będą generowały duże straty ciepła i że te okna trzeba będzie dziurawić itp

Ja praktycznie w swoim domu nie mam nic z projektu gotowego,chociaż architektonicznie sa tylko 3 zmiany

No i kwestia kosztów,dzięki zmianom np materialu na ściany i izolacji mam znacznie “cieplejszy” dom niż gotowiec ale za niższą kasę

Ogólnie cała budowa wyszła taniej niż przy gotowcu. Ktoś wcześniej napisał, że gotowy projekt jest tylko szkieletem, a później robi się mnóstwo poprawek. Ja jestem po wstępnych rozmowach z architektem i rzeczywiście poprosiłem o jej ocenę mojego wyboru i doradziła tylko dosłownie kosmetyczne zmiany co do okien i ustawienia samego budynku na działce.

Oczywiście co do izolacji, instalacji i materiałów, to tu jest sprawa otwarta. Na pewno jeszcze będę nie jeden raz pytał, a teraz uciekam czytać inny dział…Moim zdaniem kosztorys ma sens wówczas, kiedy projekt się już nie będzie zmieniał i gdy będzie określony standard jakościowy materiałów. Patrząc np na okna zewnętrzne, ich wycena może być różna w zależności od X czynników. Analogicznie z doborem innych materiałów od dachu, po izolacje. Zestawienie materiałów w pierwszej kolejności powinno obejmować wszystkie elementy konstrukcyjne, nośne budynku, które wynikają z docelowego projektu konstrukcyjnego. ” kosmetyczne zmiany ” nie przystosowują budynku np do konkretnych warunków gruntowych na działce, jej lokalizacji, WZ, czy aktualnych przepisów budowlanych. ( bez urazy ).

Gdybym miała robić poważne zmiany w projekcie, wybrałabym od razu inny projekt albo indywidualny.

Pracownia D500 jest bardzo popularna, być może jest na forum temat z twoim projektem, sprawdzałeś ? Tam byś miał kosztorysy z pierwszej ręki, aktualne. I zobaczyłbyś swój przyszły dom u innych, już zbudowany, na zdjęciach albo w realu. Nieraz też można wyłapać błędy w projekcie, niestety zdarzają się różne babole, jak wc vis a vis jadalni albo okno nad schodami, którego nie da się umyć itp.

25 października 2017 admin

układ

Nie zdecydowanie prostsze są lepsze ale to były inne układy CO. Ja próbuje powiedzieć że aby to działało potrzebuje nie tylko obniżenia kotła.

- Kocioł stałopalny żeby sensownie działał ww nowoczesnym domu zwłaszcza z tak wielkopowierzchniowym grzejnikiem jakim jest podłogówka wymaga buforu ciepła, a ten można śmiało pędzić za pomocą grawitacji. Ale do rzeczy, zamierzam w ten weekend zakupić projekt ze studia Z500, bo mają promocję i w ostatniej chwili zacząłem się zastanawiać nad paroma dodatkami, które tam proponują, między innymi chodzi mi tak, jak w tytule o zestawienie materiałów oraz kosztorys. Widziałem, że opinii jest wiele, bo wiadomo specjalista stwierdzi, że sam może sobie to wyliczyć, a laik bez zestawienia ani rusz… Projekt gotowy nie jest Projektem Budowlanym. Proponuje najpierw zlecić opracowane PB, poszerzyć zakres opracowania o Projekty Wykonawcze ( w tym zestawienie materiałów ) , następnie kosztorys , który będzie odnosił się do projektu i planowanej inwestycji. no tak to w sumie jasne, że ten projekt, który kupię to nie ten wg którego można już budować, bo on musi być zaadoptowany i to już mamy ustalone z architektem…ale moje pytanie dotyczy etapu kupowania projektu, ponieważ studio z500 oferuje za dodatkową opłatą zestawienie materiałów 57 zł i kosztorys za 249 zł…dodatkowo w naszym projekcie nie będziemy prawie nic zmieniać, poza jednym dodanym oknem, dlatego też na mój chłopski rozum, w zestawieniu niewiele się zmieni, a na jego podstawie mogę już rozglądać się za materiałami w hurtowniach…

no nie wiem, co o tym myślicie? czy warto zamawiać od tego studia, czy lepiej to zlecić po wprowadzeniu zmian i zaadoptowaniu projektu?

Jestem kompletnie zielony w kwestii budowy domów, dlatego też prośba do Was Drodzy Forumowicze o radę, czy warto takie zestawienia zamawiać i czy taki kosztorys dla mnie będzie przydatny…Chałupkę będzie stawiać kumpel teścia, nie jakaś tam wielka firma…

pozdrawiam i proszę o pomoc w tej kwestii i wyrozumiałość, bo na pewno takie tematy już się pojawiały na Ze swojego doświadczenia wiem,że żaden kosztorys czy tam zestawienie materiałów nie było potrzebne mi do szczęścia bo koszty są płynne a zestawienie materiałów takie ogólne powinno być w projekcie.

Może nie pełne zestawienie ale na pewno wymiary i dane każdego elementu czy to ścian,czy więźby a po tym bez problemu można samemu sobie wyliczyć czego co i ile.

Poza tym jeśli chodzi o pierdoły to majstry budujące w trakcie budowy same będą mówiły co i ile czego trzeba

albo może nieco inaczej, czy osoby, które korzystały z projektów z500 uważają taki kosztorys i zestawienie materiałów za niezbędny i pomocny?

- Układ otwarty/zamknięty nie ma nic wspólnego z obiegiem pompowym/grawitacyjnym.

- Ciekawe jakim cudem chowa się piony kanalizacyjne fi160 w ścianach…

Samo obniżenie kotła, choć to krok w dobrym kierunku, pogotowie wodociągowe to racja, za mało,. Ale największą wadą instalacji grawitacyjnej jest jej koszt oraz coraz mniej “fachowców” którzy wiedzą jak taki sprawny układ zbudować.

Ma racje ciężko to przegrzać ale zanim się ogrzeją kaloryfery trochę czasu minie. Raz to plus raz minus.

25 października 2017 admin

dobór

najlepiej zlecić Ekspertyzę Techniczną która określi stan budynku, przegród budowlanych, konstrukcji, instalacji, … przed remontem / ewentualną przebudową obiektu. Ze starymi budynami różnie bywa - niekiedy są budowane z solidnych materiałów, a niekiedy nie i wówczas wymagają większej “ingerencji” aby przedłużyć ich żywot.Nie wiem czy jeszcze produkują jakieś kotły, które bez prądu chodzą? Dmuchawa do kotła na prąd, pompa w CO na prąd. Grzejniki? Nie lepiej podłogówkę?Właśnie że układ na rurach fi 2in ma jak najbardziej sens, pełni to rolę bufora i rozkłada za dużą moc w czasie. Przy kotle na paliwo stałe, to danie właśnie otwartego układu jest po najbardziej idioto-odporne.

Wiem wiem, że są sposoby( wężownica schładzająca itp) bufory, ale 99% przypadków, moc kotła jest znacznie większa niż powinna.

Takich wyjątków jak u moich rodziców( z czystego przypadku wyjątek) nikt nie był świadomy tego że to sobie tak będzie działać.

Naczynie wzbirocze jest na strychu, kocił w piwnicy. Nigdy nie było problemu, bo i temp nie przekroczyła 95st każdemu życzę aby na głowie stawał ze swoim systemem, a wody nie zagotował, (rzucanie szczapek itp otwór na full otwarty nawet dmuchawa).

Jeśli idziemy w układy skomplikowane ? pytanie czy to jest potrzebne ? nie lepiej energię poświęcić na szukanie rozwiązań pasywnych

To teraz jakaś idiotyczna moda panuje na miedź .. która jest totalnie nie kocherętna do stali, przyśpiesza jej korozję, kłania się chemia na poziomie szkoły średniej. Moda na miedź fi 15mm jest, gorzej z doborem mocy kotła, który jest na pijane łoko “fachowca” dobierany.

U rodziców jest system na rurach fi 2in i kocioł 17 kW .. ideał .. można ładować drewno i grzać na potęgę i żeby do 95 dobić na kotle trzeba się postarać, jak system z natury jest przaśny, to po co robić udziwnienia ?

Bardzo dobrze działa sobie na grawitacji, kotła nie trzeba wcale obniżać, chyba że bez piwnicy to tak.Jestem kobietą i nie znam się na tych sprawach. Teść, który jest hydraulikiem ale nie pracującym już w zawodzie parę lat ma nam kłaść instalację i przekonuje do zaniżania kotłowni.

Moim zdaniem nastawianie się że coś będzie jeszcze działać bez prądu nie ma sensu. A często masz przerwy w dostawach prądu? Jeśli by się często zdarzały można kupić agregat.Co żeby poszło grawitacyjnie to nie tylko kocioł niżej ale i właściwa instalacja - grube rury, właściwe spadki itd. Co za tym idzie większa bezwładność układy. Ogólnie wg mnie bez sensu.Jak kocioł stałopalny, to korzystnie jest go dać niżej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Sprawna instalacja grawitacyjna, to prawdziwy skarb  pogotowie kanalizacyjne . Dziś jedna z niewielu rzeczy która może chodzić bez prądu.

… No chyba że czekasz na koniec świata. Ale wtedy to raczej trzeba schron, albo arkę budować Czemu nie piszecie że wtedy podłogówka nie pójdzie, dlaczego nikt nie wspomina o naczyniu wzbiorczym na strychu o układzie otwartym, I o tym że rur 2″ się nie da wkuć ? Samo hasło obniża bo to cud miód trochę naciągane. Nie potrzeba wkuwać, tylko że jak system z kamienia gładzonego, to potrzeba go zrobić przaśnie.

E- nie potrzeba kuć muru, aby rurę estetycznie schować.

Z natury ten układ chce chodzić na grzejnikach, chyba że jest jakiś mistrz co zrobi podłogówkę..

25 października 2017 admin

otwór

Dokładnie. U mnie jest coś koło 4-5.  Musisz wiercić głębiej, nie ma wyjścia. Półtora metra to zdaje się jest absolutne minimum, jakie musisz utrzymać nad pompą lub smokiem, a przecież pod tym też musi być trochę miejsca, a w przypadku pompy zanurzanej dojdzie jeszcze jej długość…Opisz warstwy. Ja mam aktualnie już drugi odwiert, pierwszy przerwany na 15m(ił) teraz drugi na 20 i sucho . Czarodziej zapewniał, że tu i tylko tu jest woda. Oby tak było Zabrakło Ci jednego narzędzia do kompletu z tymi świdrami. Takiego specjalnego cyngwajsa do wiercenia/wybierania błota. Nie jestem specjalistą i nie wiem, jak się toto nazywa, ale używali tego moi studniarze, wyglądało po prostu jak rura z pogiętą klapą u dołu. No jak nie potrzebowałeś jak potrzebowałeś? Pisałeś, że dalej nie mogliście już wiercić, ponieważ nic się nie wyciągało. W warstwie wodonośnej świder nic nie wyciągnie, potrzebna jest szlamówka właśnie. Rury osłonowe powinny być stalowe a urobek spod wody wybiera się tzw. szlamówką czyli łyżką wiertniczą (rura z gumową klapką opuszczana na linie). A jeżeli chodzi o głębokość to wierć do bólu - dosłownie  Współczuje bo jednak wiercenie maszynowe to inna bajka. A jeśli źle zrozumiałem, jeśli dalej nie dało się wiercić z innych przyczyn, to trzeba walczyć z tą przyczyną, bo wiercić dalej po prostu trzeba, półtora metra wody to o wiele za mało. Studniarze radzą sobie i z kamieniami w odwiercie, wszystko sprowadza się do kwestii użycia odpowiedniego narzędzia do danego zadania.do godziny pompowania powinna być czysta, potem przy kolejnych załączeniach pompy znów na początku może być mało klarowna. Po kilkunastu załączeniach powinno być OK

13 maja 2017 admin

wynik

znalazlem na komputerze jeszcze jeden raport z badania grzania domu wlasnie jednym splitem umieszczonym centralnie. Konkluzja byla taka ze ma duze szanse na powowdzenie w domu o malym zapotrzebowaniu na energieZużycie prądu jest małe.

Piątek 22.00 (07.10) wskazanie licznika 89,8 kWh, piątek 22.00 (14.10) wskazanie licznika 134,9 kWh.

Zużycie: 45,1 kWh.Z moich ośmioletnich doświadczeń w grzaniu klimą;

Ustaw 24* zamiast 22 a będziesz miał i dłuższą pracę i cieplej. I oczywiście istotnie wyższe zużycie prądu,

Wyłącz funkcję auto i ustaw niskie obroty wentylatora. Jak nie osiągniesz założonej temperatury zwiększ na wyższe.

Cały tydzień załączony na auto jeśli chodzi o obroty, bez funkcji “I feel”.

Jak wychodzimy do pracy pikam na 21C, jak wracamy 21,5 lub 22 C.

7 dni x 24 h = 168 h

45,1 kWh : 168 = 0,27 kW na godzinę.

W tym 98 godzin taniego prądu i 70 godzin drogiego

Czyli 8,2 zł. + 12,8 = ok. 21 zł. na tydzień Czyli kanałówka z rozprowadzeniem.

Zadziwiające jest dla mnie to, klimatyzacja ursynów że jeden grzeje centralnie (punktowo) i jest prawie zadowolony a inny będzie się doktoryzował gdzie robić nawiewy. Podłogi, ściany czy sufity.

Kanałówką da się grzać.

To MATEMATYCZNE obliczona średnia.

Rzeczywiście pewnie nieco niższa z uwagi na obniżenie temp. w drogiej taryfie.

Minus na razie jest taki, że działa on/off, tak jak opisałem to wcześniej. Podczas “on” obroty i moc modulują, ale po kilkudziesięciu minutach i tak się wyłącza.

To działanie on/off ma tą konsekwencję, że pokoje są słabo ogrzewane. Po prostu przy obecnych temp. klima działa krótko i powietrze nie ma czasu, by się “rozprowadziło” po całym domu.

Podobnie to wyglądało latem (o czym pisałem), krótkie działanie słabe efekty w sypialniach, długie (kilka godzin non-stop) efekt są mocno odczuwalne.

Można zatem przyjąć, że Gree działa efektywnie na ok. 70 m2. Jak będzie chłodniej i będzie działał dłużej, spokojnie ogrzeje ok. 100 m2.

I są to raczej ograniczenia związane se spiltem jako takim, a nie mocą urządzenia.

Gdyby jakoś podzielić strugę spokojnie ogrzał by cały mój dom (24 cm. styro 0,032 na ścianach, 40 cm. granulatu wełny na stropie, 15 cm. styro 0,031 w podłodze, 15 cm. styro 0,038 na ścianie fund., pierwsza warstwa pustaka zasypana perlitem, WM z Jan - Gaz, okna 3 szyby standardowy montaż).

Odpaliłem w jednym pokoju piec, ale dzięki działaniu klimy jest ledwie letni.

13 maja 2017 admin

poziom

Ciągle nie daje mi spokoju bardzo wysoki poziom wód na mojej działce - to największy problem mojej działki wiosną i zimą mam tam małe bagienko  No ja o czyms takim mniej wiecej pisalem. Do kosztu studni musisz jescze dodac pare rzeczy:

- uszczelki na rure studzienna i wodociagowaja u siebie dowiercilem się do głębokości 15m własnej roboty świdrem ale od początku

na głębokość ok. 8 metrów wierciłem świdrem średnicy ok 60mm jak zaczęło się obsypywać wsunełem 8 metrów rury 50mm dokładnie takiej jak do odkurzacza centralnego czyli sklejaną co jakiś odcinek.

Po wsunięciu rury póżniej to wiercenie już drugim świdrem takiej średnicy żeby wszedł w srodek rury.Po każdym 15cm wykopu wciskałem rurę głębiej i głębiej aż do głeb. 15 m.

Tak robił sąsiad i na początku sceptycznie podchodziłem o tego jak z rury 50mm mogę pobierać wodę przecież jej zabraknie , jednak nic mylnego wody od groma.

oczywiście wczśsniej czyszczenie i wyciąganie brudnej wody z piaskiem czasem tak gęstej ze pompa siadała ale teraz woda czyściutka.

7,5 metra wydaje mi się mało jak na studnie wierconą.

- wywiercenie otworów, otwornice na takie duże średnice srednice sa jakies idiotycznie drogie

- kruszywo. Jesli woda jest wysoko, to taka studzienka moze byc do gory wypychana. Trzeba by tu sprwadzic zalecenia producenta, jakkolwiek na pewno, trzeba studnie obsypac i zagescic odpowiednio. Ja mam podobna studzienke, ma 3 lub 4 wystajace ozebrowania szerkosci ok10cm, i wedlug producenta zabezpieczac przed wyplyunieciem jej nie trzeba jesli sie odpowiednio grunt dookola zagesci. Zasypalem to piachem jakis 1m dookola i zagescilem mechanicznie, i poki co nic nie wyplynelo, a woda okresami tez byla pewnie na 0.5m.

Jak pisalem, jest suchutko w srodku. Ani kropli wody. Dodatkowo w studzience umiescilem maly hydrofor i zawory do nawodnienia ogrodka.

podliczyłem że studnia z kręgów bedzie mnie kosztować : 2x krąg 1000/500 - 145 zł = 300 , 1krąg 1000/250 - 115 zł pokrywa 110 zł , właz żeliwny - 250 zł do tego transport za który liczą sobie u mnie ok 250 zł do tego uszczelki i mazidło daje to ok - 1000zł !więc może taniej i pewniej będzie kupić taką studzienkę do pompy głębinowej :

13 maja 2017 admin

sprzęt

Przyznam się, że czekam na wszelkie info co do użytkowania i jak spisze się gree podczas niższych temperatur.

Tak sobie myślę, że byłby to super sprzęt do ogrzewania dobrze ocieplonego domku szkieletowego takiego na zgłoszenie, max 35m2 parter i drugie tyle poddasze. Tylko jak rozwiązać grzanie poddasza? Instalować drugą gree?”Mój” instalator montował już Gree U Crown na dwóch jednostkach wewnętrznych (tak przynajmniej twierdził).No cóż, tak czytając ten dyskurs, to wydaje mi się, że “papier wszystko przyjmie” i nic nie zastąpi praktyki.

Gree U Crown na etykiecie podaje SCOP, wskazałem go w pierwszym poście.

Nie znam wydajności przy niższych temp., nie znalazłem takich danych.

A skoro o doświadczeniu, to poranne spisanie licznika wskazało zużycie 17,5 kWh (było 89,8 jest 107,3 kWh).

Jest to zużycie - przypominam - od piątku od 22.00 do poniedziałku do 06.00.

Jak łatwo policzyć przez 56 godzin chińczyk zjadał 0,31 kW na godzinę.

Płyną z tego IMO dwa wnioski:

1. caluśki weekend to koszt ok. 5,5 zł. (56 godzin)

2. w październiku, patrząc ile jest weekendów i dni roboczych klimatyzacja do domu , przy założeniu że temp. zewn. będą zbliżone (ma być chłodniej, ale i cieplej wg prognoz), całkowity koszt pracy urządzenia to 110 zł. (przy założeniu, że klima działa ciągle, cena taniego prądu ok. 0,31 zł., cena drogiego 0,68 zł.)

Ten koszt studzi moje zapędy racjonalizatorskie. Nie wiem czy warto bawić się w timer i pogonić chińczyka w okienku dziennym, czy zostawić tak jak jest. Przynajmniej w obecnych temperaturach.

Można dać jedną na dół, drugą na górę. Właśnie zapomniałem o tym napisać. Czy jest serio możliwość podpięcia dwóch jednostek zewnętrznych? To byłoby idealne rozwiązanie w takim przypadku.LG Multi MU3M19 + jednostki wew. Standard, Deluxe i Artcool

Gree GWHD24NK3KO + jednostki wew. Viola Perfeci i U-Crown

Mitsubishi MXZ + wszystkie jednostki wewnętrzne

Itd…Mnie najbardziej interesują takie, które dobrze i tanio grzeją do jak najniższych temp. na zewnątrz. Mieszkam tam gdzie białe niedźwiedzie ganiają się z żubrami.

Do wyboru, do koloru, różne moce, różne funkcje, różne ceny.

Może wypowie się któryś z instalatorów montujących te urządzenia? A ja, jeśli można chciałbym wiedzieć jakie modele (również innych firm) o podobnych lub identycznych parametrach grzewczych można podpiąć kilka jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej.

Na parterze jedno pomieszczenie ok. 35m2, na poddaszu dwa pokoje po około 17m2 każdy.

Trzeba zadbać o odpływ skroplin, przy chłodzeniu jednostki wewnętrzne wypuszczają sporo kondensatu.

A i jeszcze jedno spostrzeżenie: jednostka zewnętrzna nie jest głośna. Praktycznie z kilku metrów jej nie słychać, a w domu wcale.

Przynajmniej przy obecnych temp., zobaczymy jak pojawią sie minusy.Nie ma sensu dopłacać do pracy klimatyzatora w skrajnych temperaturach (przewymiarowanie mocy), które występują sporadycznie.

Każda z powyższych jednostek do -25 st będzie pracować prawidłowo.

Poniżej tych temperatur lepiej zabezpieczyć się kablem grzewczym. Tu nie chodzi o przewymiarowanie mocy tylko dostosowanie jednostki (chłodnicze i automatyki) do pracy na grzaniu w tak niskich temp. i do tego grzania ekonomicznego.

Co to znaczy prawidłowa praca? Że można sobie włączyć?

Czy którykolwiek z wymienionych producentów podaje tabele mocy do -25 stopni?

I co znaczy tanio i dobrze - tanio kupić i dobrze grzać? Czy tanio kupić i tanio grzać? Czy tanio grzać i dobrze kupić?

” z garażem” ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by  - 4,7kW +1kW cwu.

13 maja 2017 admin

tajniki

jezeli pozwolicie to waszym przykladzie postaramy sie zglebic tajniki wentylacji urzadzen i materialow az do samego konca. Jestescie typowym przykladem domu jednorodzinnego gdzie mozna w ramach wentylacji zalozyc rowniez schladzanie czyli tzw. klimatyzacje ogrzewanie nadmuchowe, omowimy rowniez rozne obrobki cieplne swiezego powietrza, jego ilosci niezbedne i zadane w/g swojego widzi mi sie, rozne sterowania od prostego po pelna automatyke, halas i oczywiscie kuchnie z pozal sie Boze plaskimi “okapami” i wentylatorkami, musze jeszcze wyjasnic dlaczego zakonczenie komina wentylacyjnego nie moze byc nakryte betonowa czapa, czy w kominie jest podcisnienie czy cisnienie, na czym polega ta grawitacja. Okreslenia naplyw grawitacyjny jest przenosnia, i chyba najwazniejsze rekuparatory ostatnio tak modne lacznie z ich oplacalnoscia.Starczy tego do wiosny. tą chałupę budował mój pradziadek tyle ze wtedy wm jeszcze nie było, dopiero ja wpadłem by dziury w ścianach zatkać i zrobić wm, zabierałem się do tego przez 2 lata, tyle mi zeszło nad gryzieniem tematu, doszkalaniu się z fizyki, główkowaniu, analizowaniu, czytaniu reklamówek najróżniejszych producentów i wyciągania wniosków by powziąć decyzje o zakupie sprzętu, może i długo, kto inny może krócej ale robiłem to z zainteresowania i nie poganiając się, dając sobie czas by to czego się dowiedziałem poukładać w głowie piszac kiedy wybudowalem dom chcialem zwrocic twoja uwage ze jestem juz starym zgredem, jezeli ty swoj rowniez wybudowales to gratuluje wieku i zycze nastepnych 130 lat zycia.przegrales komin blaszany zrolem kiedys sobie do kuchni i dwa lata temu bratu kiedy sie u mnie wyjatkowo sprawdzil. Gdybym ropoczal dyskusje o audi v8 90 do 94 rok o poj 4200 i mocy 280 km to zaczalbym od tego ze nikomu nie polecam tego samochodu poniewaz na nasze warunki jest to “wynalazek” ale tym jazdze na codzien i powiem ci, aby tym jezdzic przelozylem silnik od S8 98 rok z zeliwnymi cylindrami, ktory zuzywa olej w normie ok. 300G na 1000 km a tamten z cylindrami Al bral nawet 5l na 1000 km. Aby zrobic taka przekladke trzeba bylo multum przerobek, gybym rzpoczal ten temat ciagnalbym go przez kilka miesiecy a przeciez jest to najprawdopodobniej jedna z dwu przekladek w Polsce albo jedyna tak daleko idaca. Nikomu jednak tego bym nie zrobil nawet za dobra zaplate ale jak bedziez zainteresowany to chetnie opublikuje swoje doswiadczenia i porady. Autem jezdze codziennie 0d 50 d0 500 km, rocznie tym autem ok. 35 tys km, po prostu mam pojecie o podstawach fizyki i wiem czego nie wiem a wowczas szukam teori u tych ktorzy znaja temat gleboko a majac solidne srednie podstawy wiele potrafie zrozumiec i zastosowac w praktyce bo to tez jest moja mocna strona. Do tematu wlasciwego wroce pozniej i zaiteresowanym obiecuje ze juz nie dam sie sprowokowac do dygresji.

15 stycznia 2017 admin

Poprzedni wpis