instalacje

Co polecacie z elektro sprężyn? W temacie pojawił się Mini Cobra oraz Cobra 22. Maszyny trochę innego kalibru, chodzi o elektro sprężynę do domków, sprężyna aby miała min. 7m.Mniejsza niż 32 nie, ale próbowałem w domu i powiem szczerze ,że na krótkim odcinku był problemy z wyjęciem. Ostatnio miałem długość ok 10 m, rura 32 w tym kolanka 45 i 90 stopni. Nie chciałem wkładać węża od karchera bo obawiałem się ,że zaklinuje się. Temu wolę tą mini cobrą.chce zrobić u siebie w domu zbiornik na deszczówkę i pózniej ją wykorzystac do spłukiwania toalety oraz do podlewania ogordu.  ok 30-40 tyś w zależności od pojemności zbiornika, system kompatybilny z wszystkimi urządzeniami w domu osobne zasilanie pomp np panelami… wszystko do wyceny indywidualnej  ale w zbiorniku macie filtry mam nadzieję, iż w razie awarii sieci wodociągowej wodę można do kąpania przeznaczyć bez możliwości picia ? ja nikogo nawet nie staram się zainteresować tym bo znam mentalność Polaka inwestora …. “dziurawy dach ale plazma na suficie” i gigantyczne rachunki za prąd wodę i gaz. Na zachodzie od Polski na pierwszym miejscu jest pytanie “ile można zaoszczędzić na eksploatacji budynku”, w Polsce ile można zaoszczędzić na budowie … więc jak łatwo się domyśleć różnica w myśleniu jest dość duża lub picia po jej uzdatnieniu ;-) filtry raczej nie są z tesco czy biedronki wzięte … zużycie 10m3 wody miesięcznie z czego do picia zużywasz 150-200 litrówMam takie pytanko , jaki musiałbym mieć zbiornik na taką deszczówkę oraz czy jest to opłacalne , powierzchnia dachu to ok 150m2.Z jakimi kosztami budowy takiego systemu muszę się liczyć czyli pompy zbiornik itp ?  No wlasnie tam myslelismy zeby zrobic betonowe do tego pompa i podlaczyc do wc tak ? Koszt jaki Pan podal “zwalil mnie z nog”.Dodam ze dzialke mam 8 arow wiec potrzebuje tyle co do Wc i podlewa ia malej dzialeczki ;) .Sorki ze bez polskich znakow ale pisze z komorki jutro poprawie. Nie buduje domu za nie wiadomo jaka sume i nie potrzebuje do tego jakiejs super instalacji chce splukiwac woda toalety oraz podlewac ogrod nic wiecej nie potrzebuje.Powiem panu wprost nie stac mnie na taka instalacje za 30 40 tys ,takie pieniazki moge przeznaczyc na naprawde potrzebne mi rzeczy przyłacza wod kan Warszawa ale co by nie byloteż zastanawiam się nad zamówieniem jednego. Tyle, że u nas ta woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, który z każdym dniem coraz bardziej się rozrasta też zastanawiam się nad zamówieniem jednego. Tyle, że u nas ta woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, który z każdym dniem coraz bardziej się rozrasta

24 lipca 2016 admin

nastawa

bufor wykonałeś sam z tego co pamiętam. Wiesz może skąd załatwić taki zbiornik ?. Wielkość bufora ma znaczenie to prawda ale i zużycie także. Moja rodzina na razie liczy dwie osoby za pewne będzie się rozrastać więc z każdym nowym członkiem rodziny wstawię baniak :-). Tak poważnie to jak żadnego baniaka nie znajdę kupię gotowca 1000l. Może na dwie osoby na dobe starczy. Jak coś to w kolejnym etapie wstawię drugi własny baniak. Miejscem za bardzo ograniczony nie jestem bardziej wysokością w piwnicy mam 1.80 ale można kopać. A co ma ilość mieszkańców domu do bufora ciepła. Dom pobiera prawie tyle samo bez względu na ilość mieszkańców. Różne jest tylko zapotrzebowanie CWU. Ja testowałem 300l i 600l i ostatecznie pomiary wentylacji Warszawa zostałem przy 600l ze względu na większy wymiennik i szybszy odbiór ciepła z pompy. Dodatkowo 600l ma grzałki co ułatwia dezynfekcję. 300l wystarczał w zupełności ale zbyt długo pompa pracowała na CWU nie wykorzystując pełnej mocy. Latem nie jest to istotne ale zimą bardzo ważne. Moje bufory wszystkie są fabryczne. Ten 1000l mam nieco kombinowany ma dodatkową miedzianą wężownicę której na razie nie używam. Temperatura jaką z bólem uzyskuje zwykła pompa ciepła to max 55 stopni. Wyższe uzyskują tylko dwu obwodowe skomplikowane układy. U mnie standardowa temperatura na grzejnikach to 40 stopni a przy ostatnich mrozach do 45 stopni. Przypomnę tylko, że układ jest wspomagany klimatyzacją Daikin 7kW. pracującą jak cała reszta raczej tylko w taniej taryfie. Nie specjalnie widzę zmianę w temperaturze domu przy zmianie nastawy temperatury. Pamiętać należy, że wydajność pompy ciepła maleje wraz ze wzrostem temperatury pobieranej. Wyszło mi, że 40 i 45 mam w domu tak samo ciepło. w zasadzie mam zwykłe blaszane płytowce 022. Po jako takim ociepleniu domu wystarcza mi te max 45 stopni. Oczywiście przy - 10 temperatura mi spada ale jest to do przyjęcia. Podejrzewam że jeśli grzałbym non stop a nie tylko w taniej taryfie wystarczyła by nawet niższa temperatura w układzie. Wcześniej jak paliłem w miałowcu i przyjechałem późno z pracy też bywało zimno zanim wyczyściłem i zapaliłem w piecu. Teraz mam cieplej stabilniej za te same pieniądze i nie brudzę rąk. Mam osobny licznik do klimy grzewczej i PC wszystko notuję.

Mam jeszcze pytanie odnośnie kaloryferów. Masz zwykłe grzejniki tylko przewymiarowane? utrzymujesz na buforze 65C i masz z tego Co i CWU?

7 kwietnia 2016 admin

opozycja

trzeba powiedzieć, że w tamtym okresie ludzie, często bezpartyjni za przejaw odwagi i troski (wiem, teraz to brzmi śmiesznie) uważali zwracanie sie bezpośrednio do „pierwszego sekretarza” w jakiejś żywotnej bądź innej, ważnej dla obywateli sprawie, żeby np. pogonił leniwych, czy też skorumpowanych urzędników. Nie było przekonania jeszcze w narodzie, że „błąd pierworodny” jest w samym systemie.„Jak to mogło się stać, ze w resorcie, w którym jest tak szczegółowy dobór kadr, tak wysokie upartyjnienie etc. – mogło dojść do takiego zwyrodnienia kilku pracowników?

Po drugie, a to uważam za najważniejsze – czy możemy uważać uprowadzenie ks. Popiełuszki za akt CAŁKOWICIE izolowany? Niestety nie. Opinia publiczna nie zna wszystkich szczegółów każdego faktu, nadto nie ma zaufania do wersji oficjalnej /przynajmniej nie ma go część społeczeństwa/, wobec tego rozpatruje to porwanie jako dalszy ciąg Bydgoszczy, Nowej Huty, Bartoszcze, Przemyka etc. Sądzę, że gdybyśmy wtedy byli bardziej stanowczy – dziś byłoby łatwiej o poparcie społeczne. Zdaję sobie sprawę, ze wówczas, np. w okresie Bydgoszczy, nie było łatwo o stanowczość. W sprawie Przemyka sądzę, że popełniono błąd, zapewniając milicjantom bezkarność. Działało to demoralizująco na room escape Warszawa osobników w rodzaju Grzegorza Piotrowskiego.”

Pasent w powyższym fragmencie listu wylicza Kiszczakowi dramatyczne wydarzenia wynikające z dzialalnosci ówczesnej milicji i sb: prowokacja bydgoska (pobicie Rulewskiego), Nowa Huta (zabójstwo Włosika), zabójstwo Bartoszcze, zabójstwo Przemyka.

A dalej wnioskuje: „Sądzę, że gdybyśmy wtedy byli bardziej stanowczy – dziś byłoby łatwiej o poparcie społeczne.”

Wobec kogo stanowczypowołano szwadrony smierci, terroryzujące opozycjonistów- tak jak w kilku innych krajach na swiecie, nie byłoby problemu, szczególnie gdyby odbywało się to za przyzwoleniem „krajów demokratycznych”.

Niestety, zarządzający SW byli zbyt przyzwoici, wstrzemięźliwi, praworządni.

Nie poszli na całość, zwalczając opozycję.

Nie pogonili towarzystwa do roboty- jak Park, czy Czang Kai Szek.

To była stracona szansa….?

Jasno z kontekstu wynika, że wobec sprawców tych przestępstw czyli milicjantów i esbeków.

Konczy ten fragment tak:

„Działało to (brak owej stanowczości) demoralizująco na osobników w rodzaju Grzegorza Piotrowskiego.”

28 lutego 2016 admin

lutowana instalacja

Wymiennik za mały? W książkach i w firmie na “B” gdzie kupowałem straszą

raczej przewymiarowaniem i problemami z powrotem oleju. Jako parownik ma

to podobno 8kW więc przy 4kW które chce wziąć z gruntu to raczej martwiłbym

sie że niepotrzenie duży do takiej małej pompki. Chciałem brać większy, ale mi

doradzili taki. Tak samo jak na skraplacz. Bo niby ma 10kW a ja spodziewam się

tam 5-7kW. Własnie dlatego że uważam że z gruntu więcej nie wyciągnę.

Nie chcę się mądrzyć, ale jeśli mam usiłować teraz opchnąć posiadane wymienniki

i szukać zpowrotem większych to chciałbym wiedzieć dlaczego tak uważasz…?

MANIO123: Zadaję pytania jak początkujący bo… jestem początkujący. Co w

tym dziwnego, przeczytałem, może nie wszystko ze zrozumieniem przyczyn j/w,

a problemem jest właśnie to że WIĘKSZOŚĆ linków jest już nieaktualna niestety.

“Lutowanie twarde bardziej przypomina spawanie gazowe niż zwykłe lutowanie,

a już lutowanie stali nierdzewnej z miedzią to wyższa sztuka i wymaga praltyki.

Nie warto się tego uczyć dla jednej pompy” - fajna odpowiedź jak na grupę która

szczyci się tym że propaguje SAMODZIELNE robienie pomp ciepła. Nie pisałem

że pompa ciepła ma być jedna, a nawet gdyby… Skończyłem właśnie budowę

domu - sporo, np. wszystkie isntalacje - zrobiłem sam. Nauczylem się murować

mp. i kilku innych jeszcze rzeczy których jako programista raczej więcej razy

w życiu nie będę potrzeował, ale sie przy tym dobrze bawiłem…

Jeśli chcesz się uczyć lutowania twardego polecam taki mały zestaw, np. TURBO SET 90 lub podobny. Znajdziesz go w różnych sklepach internetowych ale też w castoramie czy obi. Ceny od 530 zł. Do lutowania miedzi z miedzią używaj lutowia z 2 lub 5 % zawartością srebra a do połączenia z, np. wymiennikiem płytowym, lutu w otulinie 44 % lub podobny. W ostatnim przypadku pomaga też “pasta do lutowania twardego”, np. “amasan hs”. Lutowanie twarde wydaje mi się teraz łatwiejsze od miękkiego:) A z drugiej strony, jak przypomnę sobie jak ileś tam lat temu męczyłem się z przylutowaniem rurki do rotalocka i nie dałem rady… Przyjechał chłodniarz i zrobił to w 2 minuty. Więc to tylko kwestia wprawy. Luty, o których pisałem możesz kupić w hurtowniach chłodniczych lub w spawalniczych - słyszałem, że w tych ostatnich znacznie taniej. Faktem jest, że ciężko wytłumaczyć do jakiej temperatury, i w które miejsce grzać rurkę aby lut dobrze trzymał. Praktyka pod okiem doświadczonego “luciarza” niezastąpiona

Więc ponawiam pytanie czy jest na tej grupie ktoś kto podzieliłby się “tajemna”

wiedzą nt. twardego lutowania?

Chodzi mi przede wszystkim o dobór spoiw pod kątem urządzeń takich jak PC klimatyzacja Warszawa

bo ‘zwykłą” instalację CW miedzianą potrafię polutować. W dodatku w niektórych

książkach piszą że urządzenia chłodnicze można też lutować miękko…

W “normalnych” publikacjach n/t lutowania twardego jest dużo na temat co z czym

jakim spoiwem itp., ale ne ma nic n/t jak takie połaczenie zniesie ekstremalne

warunki PC. A w całym tym wątku jest bardzo nieiele szczegółów odnośnie lutowania.

18 października 2015 admin

zatrudnienie

No i prosze, w ten sposob doszlismy do koncowych rezultatow kto jest kto.

Najpierw sie dowiaduje ze krzesla mozna kupowac za 20 i za 2000 dolarow,

a pozniej sie dowiaduje kto ktore kupuje. Teraz jeszcze dobrze byloby zeby jak przy kazdym dobrym produkcie ujawnil sie producent, bo ja na przyklad od ulicznego handlarza krzesla za 2000 bym nie kupil. Moze Andrzeju52 zdradzisz ten sekret jak sie nazywa najbardziej drogie krzeslo na swiecie za 2000 dolarow? No wiesz o co chodzi? Taki Rollse Royce wsrod krzesel. Bede dumnie nosil glowe ze znam firme ktora produkuje najlepsze krzesla na swiecie i ze sa one polskie. 1. Nie mozna wyciagac wnioskow o stanie bezrobocia w calej Polsce na przykladzie jednej oferty z jednej firmy. Nie rozumiem, jak ktos, kto sie chwali doktoratem, moze popelniac az tak elementarny blad w rozumowaniu… . Niestabilnosc zatrudnienia, niestabilnosc dochodu sa glownymi przyczynami wymierania narodu. A Kasprowicz chcialby jeszcze bardziej te sytuacje pogorszyc bo domaga sie rynkow pracy ‘bardziej elestycznych’. Czyli dolewa bezyny do ognia. Jest to postawa swiadomie szkodzaca interesom panstwa.”

W kategori ‘wspolczynnik dzietnosci’ Polaka zajmuje 210 miejsce w swiecie. Co wskazuje jak skutecznie podstawy zycia w Polsce zostaly zniszczone. To rowniez efekt ‘cudownej transformacji’

Niestabilnosc zatrudnienia, niestabilnosc dochodu to glowne ryzyka na szczeblu rodzin. Przedsiebiorcy zamiast zajac sie i zaadresowac ryzyka swych biznesow przelewaja to ryzyko na pracownikow. Poza dzietnoscia, niszczy to konsumpcje a wiec niszczy rowniez biznes. Przedsiebiorcy domagajacy sie ‘elastycznych rynkow pracy’ niszcza siebie samych.

Przedsiebiorcy powinni zajac sie eliminacja zrodel ryzyka swych biznesow. Niepewnosc (ryzyko) na szczeblu biznesow hamuje rozwoj biznesu bo przedsiebiorcy wstrzymuja sie od podejmowania dlugoterminowych decyzji.

To miedzy innymi dlatego znany producent krzesel drewnianych stoii w miejscu juz przez 30 lat. Marnuje swoj potecjal rozwoju i zatrudnienia pracownikow. A przedewszystkim marnuje swoj potecjal placenia wiekszych podatkow. Takich sa tysice stad bezrobocie, deficytu budzetu …. Dlug publiczny.

Glownym zrodlem ryzyka na poziomie biznesu jest rezim. Tu bardziej niz zadziwia brak jakiejkolwiek krytyki polityki rezimu. Polski przedisiebirca to przedewszystkim tchorz !

2. Ile konkretnie Pan Kasprowicz oferuje na tym stanowisku i jakie ma on dokladnie wymogi? Obawiam sie, ze oferujac niewiele wiecej niz minimalna place (mniej niz srednia krajowa!), to nie znajdzie Pan chetnych reprezentujacych poziom, ktorego sie Pan spodziewa, gdyz z definicji o prace w malych firmach wystepuja tylko ci, ktorych nie chciala administracja panstwowa oraz duze przedsebiorstwa, ktore tez oferuja z reguly znacznie lepsze warunki pracy i placy niz te,

7 marca 2015 admin

słoneczne dni

Rok przed ewentualnym montażem liczcie prawdziwie słoneczne dni w okresie marzec - wrzesień. Wtedy kolektor zagrzeje wam zasobnik wody. Każdy dzień pochmurny odpada. Faktem jest, że coś tam podgrzeje, ale w 25 st. kąpać się nie będziecie, więc i tak do minimum 40 st. wodę trzeba będzie dogrzać prądem, gazem lub węglem. W ostatnim przypadku zysk z kolektora można pominąć bo nie da się precyzyjnie podgrzać określonej ilości wody o daną temperaturę, chyba że jakiś fanatyk waży węgiel na wadze jubilerskiej. Te lekkie podgrzanie odliczcie na ewentualne koszty eksploatacji, których później już doliczać nie będziemy.

Zakładając że był to pomiar czujnikiem na dole zasobnika i woda na początku miała powiedzmy 15 oC i nie pobierałeś w ogóle wody z zasobnika, to efekt był słaby! Solary o zbyt małej powierzchni i/lub zbyt małym uzysku hydraulik Radzymin. Coś złego z instalacją i/lub sterownikiem. A może jeszcze coś. Kto to wie? Pisałeś o problemach. Brak zaworu bezpieczeństwa. Z opisów można wnioskować, że instalacja nie była najwyższych lotów…

Jesteś zrażony, bo pewnie oczekiwałeś za dużo a wykonawcy/sprzedawcy się nie popisali.

Tyn sposobem z obozu entuzjastów przeszedłeś do obozu przeciwników, a prawda pewnie lezy gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Wg. mnie solary mają sens ale…. Zawsze są jakieś Ale :D

1. Nie za kilkanaście tysiaków dla 4 osobowej rodziny. Max 5k zł wydatków po odliczeniu dopłat. Oczywiście im mniej tym lepiej. :D

2. Instalacja musi być dobrana i wykonana zgodnie ze sztuką.

3. Pobór wody musi być dla minimum 3 osób. Nie opłaca się sie budować typowej(!) instalacji dla mniejszego poboru wody, bo koszty stałe: montaż, pompa sterownik a nawet same panele, będą zbyt duże w stosunku do uzysku.

Wg. mnie obliczenia opłacalności inwestycji, które tak lubią ekonomiści, są mało dokładne. Nie chodzi o “wzory Einsteina” :D tylko brak urządzeń pomiarowych a w zasadzie o ich koszt. Ciepłomierz kosztuje ok 500 zł do tego koszt jego instalacji instalacji. Zamontowany w obiegu ciepłej wody zmierzy energię potrzebną do jej ogrzania ale jak rozdzielić energię z poszczególnych źródeł??? Przy solarach i gazie poza sezonem grzewczym jest to łatwe. W każdej innej sytuacji prawie niemożliwe!

Można zamontować ciepłomierz na obiegu solarnym ale przy glikolu zmierzy “pogodę” a nie faktyczny uzysk. Także mamy spory problem pomiarowy i liczenie uzysku dla zwykłego użytkownika a nie konstruktora pomiarowca jest niemożliwe/nieopłacalne.

Moim zadaniem nie należy byc zbytnim optymistą i nie oczekiwac po solarach cudów, ale równocześnie nie można ich zupełnie odrzucać jako źródła energii. Szczególnie że jest to bardzo czyste źródło. W warunkach polskich solary  separator są na granicy sensowności inwestycji i każde potknięcie projektowe i/lub wykonawcze, eksploatacyjne wywraca sens inwestycji.

Każdy przypadek jest inny więc trudno porównywać jej ze sobą a już na pewno nie można uogólniać w żadną ze stron.

Jeśli wam wyjdzie, że w tym okresie było 80 dni słonecznych, to przemnóżcie sobie ile kosztuje podgrzanie 200 l. wody za pomocą paliw tradycyjnych razy 80 i wtedy wyjdzie wam ile jesteście w stanie wyciągnąć z kolektora.

7 września 2014 admin

przyłącze

Jeżeli chodzi o zwiększenie mocy przyłączeniowej to nie będzie z tym problemu. W przypadku mojego dostawcy jest to 70zł za 1kW zwiększonej mocy przyłączeniowej. 2. Około 1,5 tys pln plus 120pln za regulator z programatorem godzinowym Tybox ( w sumie moja fanaberia bo można i zwykły bimetal za 40pln kupić jak ktoś duzo w domu siedzi)

3. Kuchnia około 15m2 i przedpokój ok 4m2

4. Jak pisałem wcześniej, szacuję, że 70% energii grzewczej w sezonie pozyskuję klimatyzatorem jako pompą ciepła powietrze-powietrze, pozostałe 30% dopełnia własnie ten piec kiedy na dworze temp. spada poniżej 0 i klimatyzator nie daje rady ogrzewać też kuchni (powyżej 0 w dużym pokoju mam 22-23 a w kuchni 19-20-wtedy akumulacja nie pracuje), dlatego trudno mi podać dokładne wyliczenia ale w styczniu-lutym za miesiąc takie mieszane ogrzewanie kosztuje mnie max 300pln za całość 80m2 (ile sama akumulacja -nie wiem może 60-80pln)

5. piec sam reguluje jak długo będzie sie ładował w zależności od tego ile ciepła wydmuchał w ciągu dnia co z kolei zależy od temp. zew. i strat ciepła przez budynek. Ja mam taryfę G12E i mam 12/12 ale piec jest obliczony na 10h ładowania po 2kW czyli może zgromadzić 20kWh ciepła

6. koszt eksploatacji? minimalnie większy od gazu ziemnego jeżeli nie masz gazu lub ew. instalacja komina przyłącza itd to duży wydatek to dla mnie wybór jest prosty :) ja płacę 0,27gr za 1kWh ciepła w taniej taryfie przy obecnych cenach gazu możesz przy nowym piecu uzyskać koszt 1kWh za około 22-25gr czyli trochę taniej ale z dala od demagogii typu “prąd 3x droższym ogrzewaniem od gazu”

Piec używany-oceń stan izolacji, kwestia wypalenia grzałek, w razie czego i tak nie są to drogie części. Ja kupiłem nowy-krakowskiej elektrotermii- w sumie jest ok ale niestety wbudowana dmuchawa choć sama dość cicha to wpada czasem w rezonans z obudową, nie wiem, może wystarczyło by podłożyć jakies podkładki no ale poczytuję to za mały minus, na plus porządne grzałki z gwarancją na 5 lat. Mój piec w zasadzie kiedy regulator usatwię ponad 1/4 skali to jest ciepły więc mozna powiedzieć, że także w czasie ładownia oddaje ciepło, choć jak podaje producent to około 20% pobranej energii,  reszta jest wypychana przez dmuchawę.

Chciałbym jednak ponowić pytania:

• Nowy piec to spory wydatek i mimo, że jestem zdecydowany na jego zakup to zastanawiałem się jeszcze nad piecem używanym. Czy warto bawić się w “używkę”?

• Jakie są mniej, więcej koszta użytkowania takiego pieca (prosiłby o opinię przede wszystkim użytkowników takich piecy)?

• Jakiego producenta wybrać?

• Czy piece akumulacyjne oddają ciepło podczas nagrzewania się (pobierania prądu)?

16 kwietnia 2014 admin

ogrzać

Mieszkanie ma otwarty układ (tylko w łazience są drzwi). Posiada ono dwa okna południowe, czyli przez większość dnia mieszkanie jest nasłonecznione.

Myślę, że piec o mocy 4kW będzie wystarczający.

• Prosiłbym o opinię czy faktycznie taki piec będzie wystarczający (czy może jednak wybrać piec o innej mocy).

• Jeżeli chodzi o producenta, to prosiłbym również o jakieś wskazówki (trochę orientowałem się już w tym temacie w Internecie).

• Nowy piec to spory wydatek i mimo, że jestem zdecydowany na jego zakup to zastanawiałem się jeszcze nad piecem używanym. Czy warto bawić się w “używkę”?

• Jakie są mniej, więcej koszta użytkowania takiego pieca (prosiłby o opinię przede wszystkim użytkowników takich piecy)? Jeśli nie, to w każdym pokoju powinien być piec (ale mniejszy). Ta moc pieca powinna wystarczyć, ale jeśli są wyraźnie 2 pokoje, to dać 2 piece po 2 kW.

Co do mocy, to czajnik już jest ok. 2kW (czasem więcej). Kuchenka - jeśli w całości elektryczna, to dużo (4 płyty to jakieś 6kW). Lodówka - ma niewielką moc, nieco ponad 100W, telewizor - kilkadziesiąt watt (zaledwie), komputer - może jakieś 200-300, ale jeśli drukarka jest laserowa, to na drukarkę idzie więcej. A gdzie odkurzacz? Trzeba też zastanowić się nad tym, które z w/w urzadzeń elektrycznych będą równocześnie włączone. Załóżmy, że piece akumulacyjne są zasilane w nocy (ale w nocnej taryfie też bywają 2 godziny w dzień dla wyrównania temperatury już stygnących pieców) i równoczesnie z nimi będzie szedł tylko bojler i lodówka. Kuchni wtedy nie używać. Po prostu, trzeba podsumowąć moc urzadzeń włączonych równocześnie. Jeszcze jedno. Czy aby nie będzie pralki automatycznej (to już jest ponad 2kW)?

• Jest jeszcze kwestia mocy przyłączeniowej mieszkania. Na chwilę obecną jest to moc 4,5kW, czyli stanowczo za mało. Jaka moc przyłączeniowa powinna być wystarczająca, przy uwzględnieniu pieca akumulacyjnego, bojlera 80L, kuchenki, TV LCD, komputera PC, lodówki, czajnika elektrycznego?

• Jakie są koszta zwiększenia mocy przyłączeniowej? zrozumieniu zasady działania klimatyzator z pompą ciepła ze sterowaniem inverterowym plus  na te 2 tygodnie w roku konwektor 2x 2kW. Zarówno piec dynamiczny jaki i takie urządzenie podczas pracy generują dźwięk <dmuchawy> ( choć dynamiczna akumulacja czasem, klimatyzator nonstop). Sprawa do przemyślenia dla osób które wymagają do snu 100% ciszy. Natomiast ekonomicznie klimatyzator w temp. powyżej 0 stopni celsjusza (czyli przez 70-80% sezonu grzewczego) wygrywa z piecem akumulacyjnym. Ogrzewam swoje 80m2 właśnie takim urządzeniem a piec akumulacyjny włączam w drugiej części mieszkania (kuchnia+przedpokój) tylko kiedy temp. zew spada poniżej 0

16 kwietnia 2014 admin

na schemacie

Wykonałem układ tak jak na schemacie uwzględniając poprawke. Układ działa jednak z bardzo małej odległości i trzeba mocno przywalić w łąpy żeby sie to przełączyło.

Dziala co odległości ok 20 cm. Czy dałoby sie jakoś zwiekszyć czułość tego urządzenia, delrin

Za rozwiązanie problemu w sposób który mnie zadowala daje 10 pkt. Jeśli ktoś mi pomoże i bedę zachwycony skutkami to daje wiecej pkt.  np żeby z drugiego końca pokoju po średnio głośnym klaśnięciu układ sie przełączył?

Naprawde jest wart wykonania. Może być bezproblemu zastosowany jako wyłącznik światłą. Oczywiście, żeby układ poprawnie działał muszą zostać zmienione wartości paru elementów na schemacie. Ja uzyskałem czułość która mnie bardzo zadowala. Po klaśnieciu w dłonie przełącznik reaguje z paru metrów. Wystarczy to do pokoju. W calym pokoju bez problemu sie przełącza. Jak ktoś bedzie zainteresowany, mogę podać co pozmieniałem aby ukłąd poprawnie działał.

Jestem bardzo zadowolony z niego, zachęcam  delrin do wykonania

Zauważyłem że usuwając całkowicie R2 i zmniejszając C1 zwieksza sie czułość, ale też zwieksza sie prawdopodobieństwo przelaczenia przy niższych dźwiekach. Jednak chyba nie ma innego sposobu do zwiekszania czulości jak wlasnie manipulacja przy bacie T1. Jeśli ktoś ma jakiś rewelacyjny inny sposób prosze podać. Wytrzymałość klejów w konstrukcjach mechanicznych i budowlanych związana jest coraz częściej z różnorodnymi obciążeniami dynamicznymi.

Elastyczność złącza pomiędzy klejonymi materiałami kompensuje niepożądane naprężenia termiczne jak również te, które pochodzą od wstrząsów, uderzeń i wibracji.

Kleje elastyczne znajdują więc zastosowanie w produkcji maszyn, obudów, pojazdów, zabudów na pojazdach, kontenerów, ciągów wentylacyjnych, konstrukcjach budowlanych.

Coraz bardziej powszechne a wręcz masowe zużycie tych klejów wymusza coraz to nowsze, lepsze i oszczędniejsze technologie klejenia.

Ten układ jest bardzo prosty i jak przeanalizujesz go to bedziesz wszystko wiedział. Na pierwszy rzut oka może wydawać sie trudny, ale jest bardzo prosty.

Co do zasilania to niedopuszczalne jest dawanie jakiegoś opornika. prosto do sieci.

Jeśli bardzobyś chciał to zrobić to musiałbyś zastosować zasilacz beztransformatorowy. Jednak zasilanie w ten sposób układów jest bardzo niebezpieczne ze wzgledu na prażenie prądem.

Zresztą do kontaktu musisz doprowadzić sam jakoś prąd, bo w kontakcie masz tylko dwa druty, a kuć ściany to raczej już sie nie opłaca. Lepiej wec zastosuj zasilacz transformatorowy i zasilaj z zewnątrz.

Bazowym surowcem stosowanym przy produkcji konstrukcyjnych klejów elastycznych są: poliuretan (PU) i polimer modyfikowany silanem czyli tzw. MS-Polimer. Wysoka wytrzymałość klejów i mas klejąco-uszczelniających produkowanych na bazie PU i MS-Polimeru sprawia, że są to spoiwa, po które coraz częściej sięgają konstruktorzy oraz wykonawcy w wielu dziedzinach  poliwęglan warszawa

techniki, w tym w motoryzacji.

16 marca 2014 admin

łączenie

wiele osób tutaj weszło, jakoś chyba nikt nie zrobil tego ukladu, w takim razie nie wiem czy jest wart do zrobienia. Jeśli jednak ktoś go wykonał niech sie pochwali czy jest zadowolony i  ertalon czy sie udało.

Jak ma ktoś płytke ze ścieżkami(PCB) niech ktoś da znać.

Pozdrawiam.

Wykaz elementów:

Rezystory:

R1 – 3,3K

R2 – 4,7K

R3 – 2,2M

R4 – 270K

R5- 3,3K

R6 – 10K

R7 – 270K

R8 – 1K

R9 – 100K

R10 – 10K

R11 – 470K

R12 – 1K

R13 – 10K

Kondensatory:

C1 – 0,01uF

C2 – 0,1uF

C3 – 10uF/25V

C4 – 0,01uF

C5 – 0,01uF

C6 – 0,01uF

C7 – 2,2uF/15V

Inne:

Zastosowanie:

do klejenia niewielkich elementów metalowych, gumowych, czy z tworzyw sztucznych,

do klejenia O-ringów,

do łączenia niewielkich elementów wykonanych z metali kolorowych oraz stali,

do napraw niewielkich elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Połączenia te są odporne na paliwa i oleje, nieco mniej na wilgoć, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Niemniej jednak zajmują one ważne miejsce w przemyśle z uwagi na łatwość ich wykonania oraz szybkość  delrin uzyskiwania wytrzymałości ręcznej (od kilku do kilkudziesięciu sekund).

Rodzaje:

Cyjanoakrylany etylowe - dające elastyczne złącza na polimerach, znakomicie łączące gumę, kauczuki i elastomery, nawet trudne do sklejenia.

Cyjanoakrylany metylowe - do łączenia metali, ferrytów.

Cyjanoakrylany alkoksyetylowe - nie dają efektu “dymienia”

Cyjanoakrylany butylowe - do delikatnych tworzyw sztucznych, jak polistyren, poliwęglan, o niskiej temperaturze reakcji

Cyjanoakrylany propylowe - łączą brak silnego “dymienia” z podwyższoną wytrzymałością mechaniczną

Mikrofon pojemnościowy – mikpoj

T1 – BC549

T2 – BC548

IC1 – NE555

IC2 – NE555

IC3 – 4017

Przekaźnik (RL1) -9v/150om 1C/O  Uklad do samodzielnego montazu na “klasniecie” kosztuje chyba ok 15 zl i w ofercie Jabel i TME … ale to jest na “JEDNO” klasniecie - lub inny dzwiek tak naprawde :)

Nie spodziewaj sie cudow po tym, bo mocniej tupniesz noga i tez sie przekaznik zalaczy/wylaczy :) Do zastosowan amatarskich - wystarczy -ale nie mysl o tym zeby Ci sie swiatlo w pokoju zalaczalo na jedno klasniecie a na dwa zgaszalo - bo sie zawiedziesz….

LED1 – czerwony

LED2 – zielony

D1 – 1N4001

16 marca 2014 admin

Poprzedni wpis