ocena

25 października 2017

jeśli naprawdę jesteś na tym etapie taki kompletnie zielony, to lepiej nie kupuj jeszcze projektu, tylko przeczytaj parę wątków z tego forum, tak od deski do deski - “jaki projekt wybrać”, ” czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie”, “co byś zmienił, gdybyś budował jeszcze raz” itd.

Bogatszy o wiedzę zaoszczędzisz wiele razy więcej niż na promocji projektu czy nie potrafisz rzeczowo tak jak twoi przedmowcy odpowiedziec?! Zadalem konkretne pytanie, na ktore od kolegow otrzymalem odpowiedz i za to im wielkie dzieki, a powolalem sie na biuro, bo moze ktos mial z nim do czynienia. Ja planuję właśnie budowę drugiego domu i mimo jakiegoś tam doświadczenia, zapisałam kilka stron notatek, czytając powyższe tematy i dalej mam mnóstwo wątpliwości.  mam wybrane dwa gotowce, bez żadnej istotnej zmiany, jak stworzone na moją działkę pod każdym względem. Drobne zmiany w instalacjach (łazienka, kuchnia). Ale tu udrażnianie kanalizacji Warszawa nie chodzi o zmiany architektoniczne tylko o kwestie techniczne domu czyli izolacja,materiał na ściany zewnętrzne i wewnętrzne,wentylacja i system grzewczy a co za tym idzie kominy i kotłownia,okna itp.

Gotowce z biur projektowych są tylko “szkieletami” spełniającymi jedynie normy budowlane a nikogo z tych biur nie interesują rachunki za ogrzewanie jakie inwestor bedzie musiał ponosić,czy dom będzie szczelny czy okna będą generowały duże straty ciepła i że te okna trzeba będzie dziurawić itp

Ja praktycznie w swoim domu nie mam nic z projektu gotowego,chociaż architektonicznie sa tylko 3 zmiany

No i kwestia kosztów,dzięki zmianom np materialu na ściany i izolacji mam znacznie “cieplejszy” dom niż gotowiec ale za niższą kasę

Ogólnie cała budowa wyszła taniej niż przy gotowcu. Ktoś wcześniej napisał, że gotowy projekt jest tylko szkieletem, a później robi się mnóstwo poprawek. Ja jestem po wstępnych rozmowach z architektem i rzeczywiście poprosiłem o jej ocenę mojego wyboru i doradziła tylko dosłownie kosmetyczne zmiany co do okien i ustawienia samego budynku na działce.

Oczywiście co do izolacji, instalacji i materiałów, to tu jest sprawa otwarta. Na pewno jeszcze będę nie jeden raz pytał, a teraz uciekam czytać inny dział…Moim zdaniem kosztorys ma sens wówczas, kiedy projekt się już nie będzie zmieniał i gdy będzie określony standard jakościowy materiałów. Patrząc np na okna zewnętrzne, ich wycena może być różna w zależności od X czynników. Analogicznie z doborem innych materiałów od dachu, po izolacje. Zestawienie materiałów w pierwszej kolejności powinno obejmować wszystkie elementy konstrukcyjne, nośne budynku, które wynikają z docelowego projektu konstrukcyjnego. ” kosmetyczne zmiany ” nie przystosowują budynku np do konkretnych warunków gruntowych na działce, jej lokalizacji, WZ, czy aktualnych przepisów budowlanych. ( bez urazy ).

Gdybym miała robić poważne zmiany w projekcie, wybrałabym od razu inny projekt albo indywidualny.

Pracownia D500 jest bardzo popularna, być może jest na forum temat z twoim projektem, sprawdzałeś ? Tam byś miał kosztorysy z pierwszej ręki, aktualne. I zobaczyłbyś swój przyszły dom u innych, już zbudowany, na zdjęciach albo w realu. Nieraz też można wyłapać błędy w projekcie, niestety zdarzają się różne babole, jak wc vis a vis jadalni albo okno nad schodami, którego nie da się umyć itp.

Kategoria: Bez kategorii