układ

25 października 2017

Nie zdecydowanie prostsze są lepsze ale to były inne układy CO. Ja próbuje powiedzieć że aby to działało potrzebuje nie tylko obniżenia kotła.

- Kocioł stałopalny żeby sensownie działał ww nowoczesnym domu zwłaszcza z tak wielkopowierzchniowym grzejnikiem jakim jest podłogówka wymaga buforu ciepła, a ten można śmiało pędzić za pomocą grawitacji. Ale do rzeczy, zamierzam w ten weekend zakupić projekt ze studia Z500, bo mają promocję i w ostatniej chwili zacząłem się zastanawiać nad paroma dodatkami, które tam proponują, między innymi chodzi mi tak, jak w tytule o zestawienie materiałów oraz kosztorys. Widziałem, że opinii jest wiele, bo wiadomo specjalista stwierdzi, że sam może sobie to wyliczyć, a laik bez zestawienia ani rusz… Projekt gotowy nie jest Projektem Budowlanym. Proponuje najpierw zlecić opracowane PB, poszerzyć zakres opracowania o Projekty Wykonawcze ( w tym zestawienie materiałów ) , następnie kosztorys , który będzie odnosił się do projektu i planowanej inwestycji. no tak to w sumie jasne, że ten projekt, który kupię to nie ten wg którego można już budować, bo on musi być zaadoptowany i to już mamy ustalone z architektem…ale moje pytanie dotyczy etapu kupowania projektu, ponieważ studio z500 oferuje za dodatkową opłatą zestawienie materiałów 57 zł i kosztorys za 249 zł…dodatkowo w naszym projekcie nie będziemy prawie nic zmieniać, poza jednym dodanym oknem, dlatego też na mój chłopski rozum, w zestawieniu niewiele się zmieni, a na jego podstawie mogę już rozglądać się za materiałami w hurtowniach…

no nie wiem, co o tym myślicie? czy warto zamawiać od tego studia, czy lepiej to zlecić po wprowadzeniu zmian i zaadoptowaniu projektu?

Jestem kompletnie zielony w kwestii budowy domów, dlatego też prośba do Was Drodzy Forumowicze o radę, czy warto takie zestawienia zamawiać i czy taki kosztorys dla mnie będzie przydatny…Chałupkę będzie stawiać kumpel teścia, nie jakaś tam wielka firma…

pozdrawiam i proszę o pomoc w tej kwestii i wyrozumiałość, bo na pewno takie tematy już się pojawiały na Ze swojego doświadczenia wiem,że żaden kosztorys czy tam zestawienie materiałów nie było potrzebne mi do szczęścia bo koszty są płynne a zestawienie materiałów takie ogólne powinno być w projekcie.

Może nie pełne zestawienie ale na pewno wymiary i dane każdego elementu czy to ścian,czy więźby a po tym bez problemu można samemu sobie wyliczyć czego co i ile.

Poza tym jeśli chodzi o pierdoły to majstry budujące w trakcie budowy same będą mówiły co i ile czego trzeba

albo może nieco inaczej, czy osoby, które korzystały z projektów z500 uważają taki kosztorys i zestawienie materiałów za niezbędny i pomocny?

- Układ otwarty/zamknięty nie ma nic wspólnego z obiegiem pompowym/grawitacyjnym.

- Ciekawe jakim cudem chowa się piony kanalizacyjne fi160 w ścianach…

Samo obniżenie kotła, choć to krok w dobrym kierunku, pogotowie wodociągowe to racja, za mało,. Ale największą wadą instalacji grawitacyjnej jest jej koszt oraz coraz mniej “fachowców” którzy wiedzą jak taki sprawny układ zbudować.

Ma racje ciężko to przegrzać ale zanim się ogrzeją kaloryfery trochę czasu minie. Raz to plus raz minus.

Kategoria: Bez kategorii